İstanbul’da mevsim yaz başıydı, hafif yağmurlu bir pazar sabahı mutfak penceresini açınca bahçedeki ıhlamur ağacının kokusu içeriye doldu. Dayanamadım, gittim bir dal kopardım ve mutfağıma astım. Koku öylesine -babamın deyişle romantik- cezbediciydi ki, kurutmak dışında ıhlamur ile ne yapabilirim diye düşünmeye başladım.

Aynı günlerde MüzedeChanga, instagram hesabında ıhlamur çiçeği turşusu paylaştı. Bu bir işaret olmalı diyerek bir arkadaşım aracılığıyla kendilerine ulaştım. Bana yol göstermelerini isterken onlar hemen reçetelerini gönderdiler.Ihlamur ağacı büyükçedir, çiçeklerini ve yapraklarını toplaması kolay değildir. Tepesine çıkmanız ve dallarını kesmeniz, bunu da hayli hızlı yapmanız gerekir. Çünkü üzerinde biraz fazla kalırsanız kokusundan dolayı baygınlık geçirip düşebilirsiniz. Uzun lafı kısası, ıhlamurları ben toplayamadım. Toplanması da reçeteyi aldıktan sonra bir haftayı buldu. Bu sürede tomurcuklar çiçek açtı. Tarifte özellikle çiçeklerin açmadan toplanması gerektiği yazınca turşu yapmaktan vazgeçmek durumunda kaldım.

Nereden aklıma geldi bilmiyorum, çiçekler ile likör yapmaya karar verdim. Son yıllarda liköre merak salmamın etkisi vardır sanırım. Biraz araştırma yaptım ancak net bir tarife ulaşamadım. Onun üzerine kendi tarifimi oluşturmaya karar verdim. Yani aşağıdaki tarif bir deneme ve geliştirilmeye açık.1,5 lt’lik kavanoz dolusu kadar ıhlamur çiçeği (tomurcuk halindeyken toplarsanız daha da iyi olur)
1 lt alkol
200 g şeker (1 su bardağı)
1 lt su

Ihlamurların çiçeklerini ayıkladım, yıkadım ve süzdüm. 3 lt’lik cam kavanozun yarısına yakınını ıhlamur çiçekleri ile doldurdum. Üzerine 1 lt alkol döktüm. Alkolün üzerine çıkanları bir kaşık ile bastırarak içinde kalmasını sağladım. Kapağını kapatıp 4 gün beklettim. Her gün kavanozu bir kere çalkaladım. 4 günün sonunda ıhlamur çiçeklerini süzüp alkolü kavanoza geri boşalttım.
1 lt suya, 200 g şeker koyup şerbet haline getirdim. Su ve şekeri koyup karıştırarak kaynattım. Kaynadıktan sonra 15 dakika kadar daha ocakta tuttum, koyulaşmasını sağladım. Soğuyunca alkole ekledim. Bu şekilde en az 3 ay bekletmek gerekiyor.

Notlar:
– Bekledikçe ilk değişim renginde oluyor, gittikçe koyulaşıyor.
– İlk aylar tadında alkol öndeyken zamanla çiçek aroması belirginleşiyor.
– İlk aylar güçlü bir karamel tadı oluyor, zamanla çiçek yoğunlaşıyor.
– 6 ay sonra alkol epey geriye düşüyor, ıhlamur kokusu iyice öne çıkıyor. O nedenle ilk 3 aydan sonra her ay tadına bakıp tadım notları alarak ideal içme zamanı belirlenebilir.

Son söz
MüzedeChanga, İstanbul’daki az sayıdaki iyi restorandan biriydi. Dili geçmiş zaman kullanıyorum çünkü 31 Aralık 2016 itibarıyla kapandı. O yüzden bu tarif benim için çok değerli. Onların verdiği ilham ile oluştuğundan onlardan bana kalan miras gibi hissediyorum. Bu mirası devam ettirmek adına da bahçemde ıhlamur ağacı olduğu sürece her sene bu likörü yapmak istiyorum.