Benim için yaz yemeklerinin başında gelir. Zeytinyağlı biber dolması deyince de hep şöyle bir kare aklıma gelir. Küçüğüm, mevsim yaz, deniz kenarındayız, sabah erkenden denize gidilir, yüzülür yüzülür epey yorulunur, güneş tepeye çıkınca eve dönülür ve buzdolabından zeytinyağlı biber dolması çıkarılır, soğuk soğuk yenir, üzerine de güzel bir uyku çekilir. Benden mutlusu yoktur…

Bu tarif o zamanlardan değil ancak yediğimde öyle olmasa da başka şekilde bir mutluluk içimi kapladı. Eşimin annesinden öğrendim. Sırrı, bol kuru soğanlı ve yeşillikli olmasında. Öyle güzel ki, bundan sonra başka bir tarifi yapmam zor görünüyor. Abartıyor olmak istemem ancak yediklerimin arasında açık ara önde olduğunu söyleyebilirim. Bu öyle bir tarif ki, evde kendi başıma yapınca da aynı güzellikte oluyor. Deneyince ne demek istediğimi anlayacaksınız.

zeytinyagli-dolma-sarma-mbcb-01


2 kg dolmalık biber
1 su bardağı pirinç, yıkanıp süzülmüş
1,5 su bardağı zeytinyağı
1 kg kuru soğan, minik küp şeklinde doğranmış
1 çay bardağı çam fıstığı
1 çay bardağı kuş üzümü
2 tatlı kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı karabiber
1 tatlı kaşığı tarçın
1 tatlı kaşığı toz yenibahar
1 tatlı kaşığı kuru nane
Yarım su bardağı domates rendesi
Yarım su bardağı kaynamış su
1 demet maydanoz, ince kıyılmış
1 demet dereotu, ince kıyılmış
4-5 adet taze soğan, ince kıyılmış

Kuru soğanlar yayvan bir tencerede zeytinyağı ile kavrulur.
Yan tarafta bir tavada çam fıstıkları da kavrulur.
Kuru soğanlar kavrulduktan sonra pirinç, çam fıstığı, kuş üzümü, tuz, karabiber, tarçın, yenibahar, kuru nane, domates rendesi, kaynamış su ilave edilip harlı ateşte suyunu çekene kadar pişirilir. Pirinçlerin diri olması gerekiyor. Altı kapatılıp büyükçe bir kaba alınır ve soğuması beklenir. Dolmalar harcın hazırlandığı tencereye konacağından yıkanmasına gerek yok, hem böylece tabanındaki lezzet de içinde kalmış olur.
Biberler yıkanır ve sap kısımları ucu sivri bir bıçakla kesilerek çıkarılır.
Harç biraz soğuyunca ince kıyılmış maydanoz, dereotu, taze soğanlar eklenir ve karıştırılır.
Dolma biberler tatlı kaşığı yardımıyla doldurulur, harcın kavrulduğu tencereye ağızları yukarıda olacak şekilde sıkıca, tek sıra halinde dizilir. İlk tencere dolunca kalan dolmalar ikinci tencereye konur.
İki tencereye 1’er su bardağı soğuk su biberlerin üzerine gelmeyecek şekilde kenarda dökülüp üzerine tencereden biraz küçük tabak ters çevrilir. Önce 5 dakika harlı sonra kısık ateşte toplamda 35-40 dakika pişirilir. Üzerine kuru nane serpilir ve soğuması için beklenir. Servis edilirken üzerine zeytinyağı dökülür.

Notlar:
– Dolma biber alınırken küçük ve zemine oturacak şekilde olmasına dikkat etmekte fayda var.
– 1 kg kuru soğanı doğramak zor gelirse, robot kullanabilirsiniz. Sulanmaması için iki partide yapın ve sık sık durdurun, karıştırın. Maydanoz ve dereotu için de blender kullanabilirsiniz. Ayrı ayrı yaparsanız daha iyi olur.
– Domates rendesi konmayabilir, bu annemin biraz ekşilik vermesi için eklediği bir malzeme. Domates koymayacak olursanız aynı ölçü su eklemelisiniz.
– Bu harç hayli fazla. Yaklaşık 2 kg kadar dolma bibere ihtiyaç oluyor. Siz isterseniz yarısı ile dolma, kalanıyla da yaprak sarabilirsiniz. Böylece tek seferde iki farklı zeytinyağlı yapmış olursunuz. Yaprak saracak olursanız yaklaşık yarım kilo yaprağa ihtiyacınız olacak.
– Dolma tek sıra dizilip pişirildiğinden bir seferde daha fazla miktarda alması için yayvan (karnıyarık tenceresi denen) tencere kullanılıyor.