Çocukluğumda anneannemin bahçesinde açık pembe, yayvan yapraklı ve böğürtlen gibi yayılan güller vardı. Haziran ayında toplanır, salamurası yapılırdı. Birkaç kere buna şahit oldum. Çocuktum ancak teyzemin gül yapraklarını şeker ve limon tuzu ile yoğurduğunu hatırlıyorum. Sonra da onunla gül suyu ve reçel yapılırdı.

Salamura haziranda hazırlanır, kavanozlara sıkıca basılır, üzerine hava almasını önlemek için bir parmak şeker dökülür ve soğuk yerde saklanır. Tüm kış boyunca da evde reçel bittiğinde ya da keyfe keder o salamura ile reçel yapılır.

Yıllar içinde ben anneannemin evine daha az gider oldum; o evde yaşayanlar değişti; güllerin bir kısmı ömrünü tamamladı. O güllerin kokusu ve salamuranın yapılışı hafızamda olsa da, gerilere düşmüştü. Ta ki birkaç yıldır onları hatırlatan karşılaşmalar yaşamama kadar.

 
İlki, Kadıköy-Selamiçeşme Pazarı’nda gerçekleşti; iki yıl önceydi, haziran ayında pazara gittiğimde, bir tezgahta yaprakları ayıklanmış, anneanneminkilere benzeyen güller gördüm. Sadece birkaç torba vardı, birini aldım. Eve giderken de heyecanla annemi arayıp gül reçeli nasıl yapılır öğrendim. O gün çok kere anneannem aklıma geldi, mutlu oldum.

İkinci karşılaşma, geçtiğimiz yıl bir arkadaşımın İtalya’dan getirdiği yarı tatlı şarap ile oldu. Tadım yaparken ilk seferde baskın kokusunun ne olduğunu söyleyemedim ancak ağzımdan şöyle bir cümle çıkıverdi: “Bu çocukluğumdan bildiğim bir koku”. Öyle mutlu etti ki, bir süre kokunun ne olduğunu hatırlamaya çalışmadan tadını çıkardım. Sonra gül kokusu olduğunu söyledim. O koku, anneannemin bahçesindeki güllerin, onun yaptığı salamuranın kokusuydu, hatırladım.

Bugüne gelirsek; geçtiğimiz haftalarda teyzem anneannemin bahçesindeki güllerle yapılmış bir minik kavanoz gül salamurası getirdi. Evime kadar gelmiş bu salamuranın tarifini almak ve onunla gül reçeli yapmak da artık benim için şart oldu.

gul-receli-02


Salamurası için:
Yaklaşık 3 orta boy tencere gül yaprağı
1-1,5 kilo şeker
1 avuç limon tuzu, havanda dövülmüş

Reçeli için:
500 g su
500 g şeker
2 çorba kaşığı gül salamurası

Gül yaprakları ayıklanır. Limon tuzu havanda toz şeker kıvamına gelene kadar dövülür. Gül yaprakları, toz şeker ve limon tuzu ile eriyene kadar elle iyice yoğrulur. Kavanozlara hava almayacak şekilde sıkıca basılır, üzerine toz şeker dökülüp kapağı kapatılır. Soğuk yerde saklanır.
Reçeli için ise su ve şeker, kıvamlı bir şerbet olana kadar yaklaşık 15 dakika kaynatılır. İçine gül salamurası eklenir, karıştırılarak yaklaşık 5-6 dakika pişirilir. Sıcakken kavanoza konup kapağı sıkıca kapatılır.

– Reçel yaparken salamurayı koyduktan sonra çok kaynatılırsa güllerin rengi solar. Rengine bakarak ocağın altını kapatın.
– Reçeli yaptıktan sonra, mevsimi ise ve de imkanınız olursa yayvan bir kaba koyup kızgın güneşte 1-2 saat bekletin. Bu şekilde daha koyu kıvamlı bir reçel elde edilebilir.