Bir ay önce arkadaşım Nilhan Aras, “Evde aşçıbaşı var, gelin hadi” diyerek evine yemeğe çağırdı. Nilhan’ın “Çorum Mutfağı’na Güzelleme” kitabından ve çiçek şeklinde yaptığı mantısı ile bildiğim Meryem Kadife Çorum’dan gelmiş.

Meryem o akşam bize Çorum yemekleri yaptı; çatal aşı çorbası, soğan gallesi, kuru mantı, hardal otlu salata, incir uyutması – her biri ayrı güzeldi. Kuru mantının yeri ayrı tabii. İçlerinde en ilgimi çeken ise incir uyutması oldu. Süt, kuru incirle aynı yoğurtta olduğu gibi mayalandırılarak yapılıyor. İncir çekirdekleri sütün koyulaşmasına yardımcı oluyor. Sonradan öğrendim; geçmişte incir çekirdekleri ekmek mayası olarak kullanılırmış.

İncir uyutmasını yerken “Bu tatlıyı kendi mutfağıma eklerim, arada da yaparım” dedim. İşte burada.


incir-uyutmasi-mbcb-02-low


15 adet kuru incir
1 lt süt

Kuru incirleri minik minik doğradım, blender’a koydum. Sütü, yoğurt mayalama sıcaklığına, yani serçe parmağımı içine batırdığımda elimi yakmayacak kadar ısıttım. Bir su bardağı sütü blender’a koyup yaklaşık bir dakika, incirler biraz pütürlü olana kadar çalıştırdım. Bu karışımı süte boşaltıp karıştırdım. 6 toprak kaseye paylaştırdım. Üzerlerine bir tepsi kapatıp, mutfağın sıcak bir köşesine koydum. 2-2,5 saat kadar mayalanmasını bekledim. Sonra buzdolabına kaldırdım.

– İncirler çok kuru ise, doğramadan önce 15 dakika ılık suda bekletilmeli.
– İncirler, blender kullanmadan havanda dövülürse daha iyi sonuç veriyormuş.
– Toprak yerine porselen kase de kullanılabilir.

Meryem’in hem Çorum hem de Dünya Mutfağı’ndan yaptığı yemeklerden oluşan, uzun yıllardır yazdığı bir blogu var; defneyapragi.com Mutlaka bir göz atın derim.