Birkaç yıldır ​ağustos ayında vişne likörü yapmaya niyetleniyorum. Zaman içinde 4-5 tarif biriktirdim. Yaz sonuna doğru pazarda vişnelerin görünmesiyle birlikte ​tarifler de gün yüzüne çıkıyor. Dönüp dönüp okuyor​um ​ama​ bu​ tariflerde bir şey eksik hissini bir türlü aşamadığım​ için yıllardır yapamadım.

Bu sene yine aklıma düştü, tam da o sırada damak zevkine güvendiğim arkadaşım Levon (Bağış), Agos’taki köşesinde annesinin likör tarifini yazdı. Levon, ailesinin yemek hikayelerini öyle güzel anlatıyor ki etkilenmemek mümkün değil. İnsan o hikayenin bir parçası gibi hissetmek için o likörü yapmak istiyor. Ayrıca, oldukça eski olan bu tarif kaybolmasın, kayıt altında olsun istedim. Şimdiye kadar okuduğum tariflerden çok farklı oluşu da beni etkiledi. Vişne saplarının yarıya kadar kesilmesi, vişne çekirdeklerinin çıkarılmaması ve alkolden önce vişnenin birkaç gün şekerde bekletilmesi​ işin sırları​.

Likörü birkaç gün önce yapmaya başladım. Vişne zamanı geçmeden yapmak isteyecekler olacaktır diye​ henüz​ likör olmadan tarifini yaz​ıyorum. ​Zaten çok güzel olaca​ğına eminim​.

2 kg vişne
1 kg toz şeker
1 lt saf alkol
2-3 lt su
10-15 karanfil
2 çubuk tarçın
1 adet muskat

Vişneleri yıkadım, suyunu süzdürdüm. Saplarını yarıya kadar kestim. 5 litrelik cam kavanoza bir sıra vişne üstüne biraz ​​şeker ​dökerek kat kat kavanoza koydum. ​Kavanozun ağzı açık şekilde güneşte şeker eriyene kadar beklettim. İlk günden sonra her gün bir kere vişnelere zarar verme​den karıştırdım. Şekerin erimesi güneşin kuvvetine göre 3-4 gün sürüyor. Şekerli vişne kaynamaya başladığında üstüne alkol ve suyu ilave ettim. Baharatları da bir tülbente koy​dum, ağzını bağlayıp içine bıraktım. Kavanozun ağzını kapatıp mutfağa koydum.
Likör yaklaşık 1 ay içinde oluyormuş. Vişnelerin renkleri açılmaya başladığında likör olmuş demekmiş. Servis ederken kadehe likör ile birlikte bir tane de vişne konurmuş.

Tarife ilişkin Levon’dan öğrendiğim bilgiler:
– Vişnenin saplarının yarıya kadar kesilmesinin nedeni, likör olurken saplardaki tanene de ihtiyaç var. Kesilmeden konursa, ucundaki pislikler liköre karışı​yo​r.
– Alkol ​eklenmeden önce vişne şekerde bekletildiğinde meyve tadı daha yoğun oluyor.
– Alkol yerine votka da konabilir ancak o zaman 2 şişe votkaya 1 lt kadar su konuyor. Bir de üzümden yapılan votka tercih edilirse daha iyi oluyor.
– Levon, kendi yaparken bir tane de yıldız anason koyuyormuş. Ben koymadım, siz belki denemek istersiniz.

visne-likoru-mbcb-02

visne-likoru-mbcb-04