Samothraki, Gökçeada ya da Saroz Körfezi’ne gidenler bilirler, yüzünüzü kuzeye döndüğünüzde görülen heybetli ada. Yan yatmış uyuyan insan silüetine benzetildiği için, o çevrede adaya “uyuyan güzel” ismini vermişler.

Ağustos sonunda 3 arkadaşım ile birlikte Samothraki’deydim. Yunanistan’ın kuzeyinde en az turistik Ege adalarından biri. Yazları 5 bin, kışları 2500 kişi yaşıyor. Nüfus hem az hem de yıllar içinde azalmış. Zamanında hippilerin gittiği (halen gidenleri var), rock festivallerinin yapıldığı bir adayken, şimdilerde daha çok doğada vakit geçirmek, kamp ve trekking yapmak ve kafa dinlemek isteyenlerin gittiği bir yer.

Samothraki-mbcb-03

Samothraki-mbcb-02

Samothraki-mbcb-01

Samothraki-mbcb-05

Samothraki-mbcb-66

Samothraki-mbcb-65

Samothraki-mbcb-06

 
Adaya, İpsala Sınır Kapısı’ndan yaklaşık 40 km uzaklıktaki Alexandroupoli (Dedeağaç) şehrinden arabalı feribotla gidiliyor. Yaz aylarında günde 1-2 kere oluyor, eylül ayı ile birlikte feribot seferleri epey azalıyor, hatta bazı günler hiç olmuyor. Adaya gidiş 2 saat 15 dakika sürüyor.

Adanın doğusunda 1624 metre yüksekliğinde, ‘ay’ anlamına gelen Saos Dağı var. Adanın suyunun bol olması nedeniyle Saos’un kuzey tarafına bakan yamaçlarında asırlık ağaçlardan oluşan sık ormanlar, biraz derinlere gidince şelaleler, güneye bakan tarafında ise oldukça eski zeytinlikler bulunuyor, iklim uygun olmasına rağmen çok az sayıda bağ var.

Samothraki, volkanik bir ada. Kuzeydeki ağaçların arasındaki ve kumsallardaki gri-siyah taşlarla kendini belli ediyor.

Adanın etrafını tamamen dönen bir karayolu yok. Kuzeyin de güneyin de doğu ucu büyük plajlar ile bitiyor. Batıdaki şehir -feribotun yanaştığı- Kamariotissa, adanın en hareketli noktası. Ona 6km uzaklıktaki eski yerleşim yeri Hora (Chora) ve kuzeydeki Therma (Loutra) dışında görebildiğim kadarıyla minik birkaç köy var.

Samothraki-mbcb-24

Samothraki-mbcb-49

Samothraki-mbcb-43

Samothraki-mbcb-41

Samothraki-mbcb-42

 
Tatil için doğası güzel olan, çok turistik olmayan, az insanın olduğu bir yer arıyorsanız Samothraki’de bunlar var. Bunların ötesinde bir de nefis yemekler, uzolar var ve fiyatlar da bizdekilerin yarısından az. Bu sene sezon kapandı ancak gelecek sene için Samothraki aklınızda olsun.

Samothraki-mbcb-19

Samothraki-mbcb-20

Samothraki-mbcb-15

Samothraki-mbcb-16

Samothraki-mbcb-07

Samothraki-mbcb-08

Samothraki-mbcb-23

 
KONAKLAMA
Otel ya da kamping, önce buna karar vermek gerek. Bu da kalınacak süreye, bütçeye ve hazırlığa göre değişir. Çadır, mat, uyku tulumunuz varsa ve uzun süreli bir tatil planlıyorsanız kamping iyi bir alternatif olabilir. Doğada uyumak ve uyanmak başka türlü bir deneyim.

Kısa süreli bir tatil için ise bizim yaptığımız gibi eski yerleşim yeri olan Hora kasabasında kalmanızı öneririm. Bir vadinin iki yakasına kurulmuş, daracık sokakları olan, yerel halkın önemli bölümünün kışın da yaşadığı kasaba. Sokaklarda nereye oturacağına ya da restoranlarda ne yiyeceğine karar vermeye çalışan turistler görmek yerine, ’ouzeri’ denilen sabahları kahve, akşamları uzo servis eden kahvehanelere akşam üzeri oturup uzosunu çoktan söylemiş (mezesi içinde yaklaşık 1,5 Euro) amcaları görebilirsiniz. Pazar sabahı erkenden bir kahvehaneye kurulursanız, kiliseye giden siyah giyinmiş teyzelerle, “Kalimera” diyen amcalarla selamlaşabilirsiniz. Çan seslerini takip ederseniz kasabanın sokaklarında gezdikten sonra köye bir de tepeden bakabilirsiniz.

Samothraki-mbcb-63

Samothraki-mbcb-61

Samothraki-mbcb-60

Samothraki-mbcb-50

Samothraki-mbcb-10

 
YEME-İÇME
Nisiotiko, Alexandroupoli:
Samothraki’ye geçmeden programınızı ona göre yapıp Alexandroupoli’de deniz ürünleri restoranı Nisiotiko’ya uğramalısınız. Uzun yıllardır oraya giden arkadaşım Levon Bağış önerdi. Bir liste de vermeyi ihmal etmedi; tarama, fava, karamelize soğanlı ahtapot, füme uskumru. Midye kızartmayı da listeye ben ekliyorum. Yalnız baştan söyleyeyim; lezzet olarak Nisiotiko çıtayı öyle yukarı çıkarıyor ki, tatil boyunca ister istemez insan kıyaslama yapıyor. O yüzden baştan onu ayrı bir kulvarda gibi düşünmekte fayda var. Levon, Nisiotiko için “Oldukça Türkleşti ancak hala gidilmesi gereken bir yer” demişti. “Türkleşti” ile kast ettiğini gidince anladık; yerli halktan çok Türk var. Sadece favası için bile bir hafta sonu oraya yemeğe gidebilirim. Son olarak, menüde Alpha SavBlanc, Grevasliou veya Greovasliou Malagousia şaraplarını görürseniz denememezlik etmeyin.

Nisiotiko-Alexandroupoli-mbcb-04

Nisiotiko-Alexandroupoli-mbcb-05

Nisiotiko-Alexandroupoli-mbcb-06

Nisiotiko-Alexandroupoli-mbcb-07

Nisiotiko-Alexandroupoli-mbcb-08

Nisiotiko-Alexandroupoli-mbcb-03

Nisiotiko-Alexandroupoli-mbcb-02

Nisiotiko-Alexandroupoli-mbcb-01

 
Samothraki’de ne yenir sorusuna gelince. Adada küçükbaş hayvan yani keçi ve koyun olduğundan, süt ürünleri çoğu yerde çok başarılı; yoğurt, peynir (özellikle keçi peyniri), dondurma özellikle aklınızda olsun. Biz her gittiğimiz yerde başlangıç olarak cacık yiyip lokantalar arası kıyaslamayı yoğurda göre yaptık.

Adada keçi peynirinin yanı sıra kaşkaval, gravyer gibi sarı peynirler de yapılıyor. Hora kasabasından güneye giderken bir dağ köyünde lokantalar için üretim yapan küçük bir işletme olduğu öğrenip gittik. Eğer arabamızda soğutucu bir sistem olsaydı bize birkaç ay yetecek kadar keçi peyniri, krem peynir, kaşkaval alırdım. İşletmenin lokasyonu: https://www.google.com/maps/place/40%C2%B026’03.0%22N+25%C2%B031’06.0%22E/@40.4341661,25.5183333,15z/data=!3m1!4b1!4m2!3m1!1s0x0:0x0

 
Et olarak keçi denenmeli ve her türlü deniz ürünü-balık bol bol. Nerelerde yeniri de aşağıda yazdım.

Samothraki-mbcb-53

Samothraki-mbcb-52

Samothraki-mbcb-50

Samothraki-mbcb-51

Samothraki-mbcb-59

 
1900, Hora:
Samothraki’de Hora kasabasında en iyi yemeği 1900’de yedik. Daracık sokaklı şehrin nefes aldığı büyükçe bir terasta, masalar çınar ağaçlarının gölgesinde bir aile işletmesi. 1900’de hem tencere yemekleri var; musakka, keçi dolma-pilav gibi hem de mezeler. Yoğurt ve peynirlerini kendileri yapıyorlar. Keçi-koyun sütünden olduklarından tatlarına doyum olmuyor. Adada çok yerde yedik ancak onlarınki ayrıydı.

Samothraki-mbcb-11

Samothraki-mbcb-12

Samothraki-mbcb-13

Samothraki-mbcb-14

 
Lefkos Pyrgos, Hora:
Önünde kocaman bir çınar ağacı bulunan, kasabanın meydanı denebilecek yerde, sadece yazları açık olan, tatlı ve dondurmaları ile bilinen bir kafe. Sabahları kahve, akşamları yerel biralardan içmek ya da brendili dondurma yemek için gidilebilir. Sahibi hoş sohbet ve ayrıca adada -en azından bizim karşılaştığımız- iyi İngilizce bilen kişilerden biri. Önerilerine de kulak vermekte fayda var.

Samothraki-mbcb-21

Samothraki-mbcb-22

 
Karydies:
Kuzeydeki sahil yolundan giderseniz tabelası var ancak arka tarafındaki orman yolundan giderseniz navigasyon ihtiyacı olabilir. Kapısının girişindeki taş fırın ve büyükçe kuzine yemeklerine ilişkin hemen fikir veriyor. Biz öğlene doğru gittiğimizde sıralanmış ekmek hamurları fırına veriliyordu. Etler, patatesler de çoktan kuzinenin üstüne konmuştu. Bir de adada ilk orda gördük; uzo bakır bir kapta geliyor (minik karaf gibi düşünün), sonra bardaklara paylaştırılıyor. Öğlenki hazırlığı görünce akşam oraya gitmeye karar verdik. Adada keçi yemek için gidilecek yerlerden biri. Cacığı da tam sevdiğim gibi bol sarımsaklı yapıyorlar. Ekmekleri de nefis. Başka da bir şeye gerek yok zaten.

Samothraki-mbcb-32

Samothraki-mbcb-33

Samothraki-mbcb-34

Samothraki-mbcb-36

Samothraki-mbcb-31

Samothraki-mbcb-30

Samothraki-mbcb-35

Samothraki-mbcb-44

Samothraki-mbcb-45

Samothraki-mbcb-46

Samothraki-mbcb-47

Samothraki-mbcb-48

 
DENİZE GİRME
Kipos Plajı:
Kuzeyin doğu ucunda, yolun bittiği noktada. Volkanik taşlar nedeniyle gri-siyah upuzun bir plaj. Denizin kenarına kadar park etmiş 70’lerden kalma Vosvos minibüs nedeniyle mi bilmiyorum, bir filmde gibiymişim gibi hissettirdi. Bana göre huzur verici bir yerdi. Yalnız kimilerine rahatsız edici olacak kadar sakin gelebilir. Etrafta herhangi bir tesis yok, o yüzden hazırlıklı gitmek lazım.

Samothraki-mbcb-26

Samothraki-mbcb-29

Samothraki-mbcb-28

Samothraki-mbcb-27

Samothraki-mbcb-37

 
Kipos’a giderken yol deniz kenarından devam ettiğinden, canınızın istediği bir noktada da durup denize girebiliyorsunuz. Biz Therma’ya gelmeden solda büyük bir çınar ağacının altında 8-10 masa ve şezlong görüp durduk. Yerin ismi Vasilikos. Deniz kenarına masalarını koymuş. Yan tarafa da birkaç şezlong bırakmış. İster yemek yiyin, ister denize girin. Burada deniz taşlı ama birkaç adımdan sonra zaten insan kendini suya bırakıyor, dert etmeyin. Güneşin batışını izlemek için de iyi bir nokta.

Samothraki-mbcb-38

Samothraki-mbcb-39

Samothraki-mbcb-40

 
Pachia Ammos Plajı:
Güneyin doğu ucunda oldukça büyük kum bir plaj. Büyük ama aklınıza bizdeki kalabalık Antalya plajları gelmesin. Mevsimden mi bilemiyorum, biz gittiğimizde oldukça sakindi (müzik vardı yalnız). Plaj işletmesinin üst katında bir restoran var, biz asıl orayı sevdik. Yemek yiyip, arka taraftaki şezlonglardan kapıp bir gölgede kestirmek pek keyifliydi. Biz cacık, patates kızartması, mezgit kızartma, kalamar ızgara yedik; hepsini de beğendik.

Samothraki-mbcb-54

Samothraki-mbcb-58

Samothraki-mbcb-55

Samothraki-mbcb-56

 
GÖRÜLECEK YERLER
Büyük Tanrıların Sığınağı (Sanctuary of the Great Gods):
Therma’ya giderken yol üstünde. Yoldan bakınca bir şey görünmüyor ancak yürüyüp içeriye girince şaşırtıcı büyüklükte bir yerleşimle karşılaşılıyor. Yunanistan’ın en önemli mistik arkeolojik alanlarından biri. Milattan önce 1000 yıllarında tanrılar için kurulduğu düşünülen, gizli ayinlerin yapıldığı bir yer. Aslında burada ne yapıldığı pek bilinmiyor çünkü anlatanlar ölümle cezalandırılıyormuş. İlginç tarafı ise, tüm dinlere açık bir yer olması. MS. 4.yy’da paganizmin yasaklanmasına kadar da burada ayinler devam etmiş. Bir diğer önemi ise, antik çağdan günümüze ulaşan en önemli heykellerden Nike’in burası için yapılmış olması. 19.yy’ın sonlarına kadar da heykel Samothraki’deymiş, sonra Paris’teki Louvre Müzesi’ne taşınmış. Şimdilerde müzenin girişinde sergileniyor.

Samothraki-mbcb-62

 
Fonias Deresi ve Gria Vathra:
Bir yere kadar arabayla gidip sonra nehir boyunca birkaç saatlik doğada yürüyüş ile varılan yerler. Adanın içlerindeki sürprizler denilebilir. Yürüyüş ayrı, varılan yerlerdeki şelaleler ayrı keyifliymiş. Tabii bu keyfi yaşayabilmek için bizim gibi yürüyüşe uygun bir ayakkabıyı bavulunuza koymayı unutmuyor olmanız gerekiyor. Buraları görmek için şimdiden seneye bahar aylarını hedefledik.

Samothraki-mbcb-64

 
ULAŞIM
İstanbul-Alexandroupoli otobüs bileti:
http://secure.ulusoy.com.tr/yurtdisi/Default.aspx

Alexandroupoli-Samothraki feribot seferleri ve fiyatlar:
http://www.saos.gr/index.php?SCREEN=dromologia
http://www.saos.gr/index.php?SCREEN=show_content&categid=24
Feribot biletleri iskeleden alınıyor (internetten alınmıyor). Kişi başı 9.90-15.80€ arasında ödeniyor. Otomobil ise 69€.

Kendi otomobiliniz ile gitmek isterseniz Schengen vizesi dışında aşağıdaki belgeler gerekli:
•Ehliyet (uluslararası ehliyet olmalı)
•Araç ruhsatı
•Yeşil sigorta (zorunlu)GÜNCELLEME
Yazının aşağıdaki bölümü temmuz 2017 tarihinde eklenmiştir.

Adaya üç sene önce ilk gidişimin ardından farklı mevsimlerde birkaç kere daha gitme şansım oldu. Bu süre içinde hem yeni yerler öğrendim hem de yeni yerler açıldı, onları yazının devamına ekledim.


GİDİLECEK YERLER
Adanın simgelerinden Therma yakınlarındaki Fonias nehrindeki şelalelere sonunda gidebildim. Sahil yolundan doğuya doğru giderken Therma sapağından dönüldüğünde (Therma’ya gelmeden) soldaki orman yolunun devamında. Arabayı park edip geri kalan yol, yürüyerek, arada da küçük tırmanışlar yapılarak gidiliyor. O yüzden sağlam bir ayakkabı giymek ve mevsime göre de suda yüzmek için uygun kıyafetler almak iyi olur. Su soğuk olduğundan, yazın sıcak günlerinde gidip burada yüzmek zevkli olacaktır. O mevsimde çevrede çıplak güneşlenenlerle karşılaşmanız olası, onu da belirtmiş olayım.


KONAKLAMA
En çok gelen sorulardan biri, “Adada nerede kalınır?”
Mütevazı ve şehir içinde iki tane önerim var. Daha önce kalıp memnun kalan arkadaşlarımın referansı ile yazıyorum. İkisi de Chora kasabasında.

Oikia Fardy:
www.oikiafardy.com

Axiokersa Suites:
www.axiokersa-suites.gr

Samothraki’deki oteller bunlarla sınırlı değil tabii. Adanın farklı noktalarında farklı zevklere hitap eden otel/pansiyonlar var. Çadırda kalmak da bunlara eklenebilir.


LOKANTALAR
– Feribota binmeden önce yakında bir yerde oturmak, birkaç meze yiyip bira içmek için uygun bir yer. Ne iyi ne kötü. (Restoran ismine fotoğraftan bakılabilir)


– Adadaki sezon dışı da açık olan lokantalardan biri. Limanda Kamariotissa’da, PTT’nin yanı. Balıkla yapılan tencere yemekleri ilginç. Mevsime ve o günkü balığa göre yemekler değişiyor. Büyük bir balıktan parçalar kesilerek yapılmış bir yemeğe denk gelmiştik ve epey güzeldi. Sipariş etmeden önce yemeklerin fiyatını öğrenmek iyi olur, pahalı olabiliyor.

– Denizden uzaktaki dağ köylerindeki lokantalar genelde fırında uzun süre pişmiş ya da ızgara keçi eti yapıyorlar. Onlardan biri de adanın güneyine bakan yamaçlarındaki Profitis Ilias köyündeki O Vraxos.

– Benzer bir lokanta da adanın güneye bakan köylerinden Lakkoma’daki köy lokantası. Adanın güneyinde ve rüzgardan korunaklı olması dolayısıyla köyde turunçgil yetişiyor. Sonbaharda gidildiğinde sokak aralarında ve evlerin bahçelerinde portakal ve mandalina ağaçlarını dalında meyveleri ile birlikte görmek mümkün. Gidilen aya göre zeytin hasadına da rastlanılabilir.

– Kamariotissa yakınlarında bir pizzacı, Fournelo (Φουρνέλο). Adada yaşanların önerisi üzerine listeye ekledim. Henüz gitme şansım olmadı. Adadaki nefis deniz ürünleri ve tandır gibi yapılan oğlak etinden sıra ona gelemedi.


BUTİK BİRACI, FONIAS
Açılalı bir yıl oldu olmadı. Yunan adalarındaki adaya özel içki üretimi geleneğini burada bayrağı onlar taşıyor. Adını Therma’daki şelalelerden almış. Gerçek bir aile işletmesi. Tüm aile farklı aşamalarda çalışıyor. Örneğin ailenin annesi, şişe ve kapaklardaki etiketlerin yapıştırılması işini yapıyor. Yaklaşık 4 gün sürüyormuş. Tek seferde bin şişe üretiyorlar. Şu anda sadece ale tipi bira yapıyorlar. Adadaki marketlerde kafe/lokantalarda satılıyor. Üretim yerleri, Kamariotissa – Choras yolu üzerinde sağda. Orada da satış yapıyorlar. 33’lük şişeyi 2 Euro’ya satıyorlar.