Geçtiğimiz ay Manisa-Alaşehir’de bulunan Pendore Bağları’na gittim. Bağın önünde alabildiğine bir lavanta tarlası vardı. Orada aklıma düştü; lavantalı dondurma, crème brulee, sütlaç, kurabiye, kek, ekmek, patates salatası, hatta tavuk bile yapılıyor ama şöyle aklımda kalan bir kokteylini içmedim. Yola buradan çıktım. Pendore Bağları’ndan bir demet lavanta toplayıp getirdim. Yarısını kurutmak için ayırdım, kalanıyla da lavanta şurubu ve buz yaptım. Biraz araştırma, biraz deneme-yanılma, biraz da zevkler devreye girdi. Sonuç güzel oldu.

lavantali-kokteyl-mbcb-04

lavantali-kokteyl-mbcb-05

lavantali-kokteyl-mbcb-03

 
Kokteylin ana aromatiği olacak lavanta şurubunu yaparak başladım.

Lavanta şurubu
2 su bardağı su
2 su bardağı şeker
4 çorba kaşığı ayıklanmış taze lavanta
Suyu kaynattım, üzerine şekeri döküp karıştırdım, birkaç taşım kaynattım. Biraz soğuyunca 4 çorba kaşığı ayıklanmış lavantayı ilave ettim. 1-2 kere karıştırıp bir kavanoza aktardım. Kapağını sıkıca kapatıp 2 hafta boyunca buzdolabında beklettim.

Hem bir bakışta kokteylin lavantalı olduğu anlaşılsın hem de biraz daha aroma katsın diye lavantalı buz yaptım.

Lavantalı buz
Buz kalıplarına ayıklanmış ve 1-2 cm uzunluğunda kesilmiş lavantalar koydum. Suyu kaynatıp ve ardından soğutup lavantaların üzerine döktüm ve dondurdum (kaynamış suyu soğutup buz yapınca daha şeffaf oluyor).

Kokteyl
1 büyük kokteyl bardağı dolusu buz (kırılmış da olabilir)
2-3 parça lavantalı buz
1,5 shot Bacardi
1 shot beyaz şarap
0,5 shot lavanta şurubu
2 shot elma suyu
1 tatlı kaşığı lime kabuğu rendesi

Kokteyl bardağına önce normal buzları koydum. Ardından Bacardi, beyaz şarap, lavanta şurubu, elma suyu, lime kabuğu rendesini ilave ettim ve iyice karıştırdım. Üzerine de birkaç parça lavantalı buz attım.

Farklı şeyler denemeyi seviyorsanız bu tarif aklınızda bulunsun. İçtikten sonra, vücudu canlandırmak için lavanta çiçekli suyla banyo yapan Eski Yunanlılara hak verdim; damakta yarattığı canlılık gerçekten heyecan verici.

lavantali-kokteyl-mbcb-02