İsmi, kokoça diye okunuyor. San Sebastian’da, şehir merkezindeki Michelin yıldızlı tek restoran. Bir Michelin yıldızına sahip. Genç şefi Daniel López. Kendisi bir dönem Alaçatı’da Mancar Restaurant’la çalışmış. Sokağa bakan güzel bir binanın köşesinde, beyaz örtülerin ve siyah-beyaz fotoğrafların olduğu mütevazı bir yer.

Restoranın ismi, bölgenin bir balığı olan ‘merluza’nın jelatinli kısmından geliyor; ‘kokotxa pil pil’. Zeytinyağı, sarımsak, maydanoz ve merluza balığının kendi jelatini ile hazırlanan köpük gibi bir sos ile balık servis ediliyor.

Restoran hem öğlenleri hem de akşamları açık. 3 bölümden oluşan bir menüsü var; A la carte, ‘market menü’ ve ’tasting menü’. A la carte’da birkaç çeşit başlangıç, balık ve et var. Diğer ikisine tadım menüsü denilebilir. Market olan, sezon ürünleriyle hazırlanıyor, 6 course’tan oluşuyor. Tasting ise restoranın en son hazırlanan kreatif yemeklerinin yer aldığı, 7 course’luk bir menü.

Kokotxa’ya 3 arkadaşım ile birlikte, San Sebastian’daki ilk akşamımızda gittik. Biri hariç tüm masalar doluydu. Sezon ürünlerini tatmak istediğimizden ‘market menü’yü tercih ettik. Bir not; yemeklerin eş zamanlı gelmesi için masadaki herkesin aynı menüyü seçmesi gerekiyor. A la carte’da böyle bir zorunluluk yok.

Yemekler mevsimsel olarak değiştiği için, örneğin bugün gitsek başka şeyler servis edilebilir ancak Kokotxa’nın tarzını anlamak adına yediklerimiz fikir verecektir. Sırasıyla paylaşıyorum.

Aperatif olarak bademli yeşil bir sosun içinde çiğ uskumru, yanında da çıtır pitaya konmuş hayli acı ratatouille geldi. Çiğ balık ve badem eşleşmesi özellikle dikkatimizi çekti. Bir de başlangıç olarak bu kadar acı bir tat beklemiyorduk. Sanırım iştah açıcı olarak düşünülmüş.

san-sebastian-kokotxa-mbcb-01

 
Şarap tercihimizi kırmızıdan yana kullandık. Rioja bölgesinin önemli şaraphanelerinden Bodegas Roda’nın bir şarabı olan Roda I Reserva 2007 istedik. %89 Tempranillo, %8 Grenache ve %3 Graciano üzümlerinden oluşan bir kupaj. Meşede fermente edilmiş ve 16 ay Fransız meşelerinde bekletilmiş. Burunda kırmızı, damakta siyah meyve aromalarına sahip, orta gövdeli, uzun denebilecek bir bitişe sahip iyi kalite bir şarap. San Sebastian seyahatimiz boyunca en beğendiğimiz şarap bu oldu. Şarap dükkanlarında bulup da alamadım, yoksa kavımda birkaç tane olsun isterdim.

san-sebastian-kokotxa-roda-reserva-2007-mbcb-01

 
İkinci olarak mevsim sebzelerinden oluşan bir tabak geldi. Yenilebilir toprak (fotoğraftaki siyah renkli olan, içeriğini çözemedik) ve patates püresi yatağında enginar, kuşkonmaz, taze fasulye, pancar, soğan çiçeği… Hem görüntü hem de lezzet olarak favorim bu tabak oldu.

san-sebastian-kokotxa-mbcb-02

 
 
Ardından gelen, et suyu içinde nohut ve minik mısırla servis edilen kare kesilmiş fırın tavuktu. Bu yemeğin fotoğrafını çekmeyi atlamışım. İtiraf etmeliyim, tadı da aklımda kalmamış.

 
Dördüncü ‘fish of day’, yani ‘günün balığı’ydı. Balık olarak merluza vardı. Şanslıyız, başta bahsettiğim restorana da ismini veren sosla hazırlanmış yemeği yedik. Deniz yosunu yatağında karidesli yenilebilir toprak (sanırım her yemekte başka bir karışım hazırlanıyor) ve balığın kendi jelatini ile hazırlanan köpükle servis edilen merluza balığı, etrafında da çeşitli süprizler vardı. Tabağı bütün olarak çok beğendik ancak hepimizin ortak fikri, merluza, tadı ile öne çıkan bir balık değilmiş.

san-sebastian-kokotxa-mbcb-03

 
Tatlıdan önceki son yemek dana bonfileydi. Basit görüntüsünün aksine çok beğendik. Şarabımız ile de en iyi o uyum sağladı. Simsiyah yenilebilir toprak denilen şeyle kaplı, içi kırmızı kırmızı, altında yulaf ve yemiş parçalarının olduğu nefis bir et geldi. Yumuşacık, kararında pişmiş… Kokotxa’ya tekrar gitsem bu bonfileden yine sipariş veririm. Bir de a la carte menüdeki deniz ürünlerini merak ettim, onların da tadına bakmak isterim.

san-sebastian-kokotxa-mbcb-04

 
Son tabak tatlı; narenciye aromalı passion fruit altında kıtırlar ve üstünde krema köpüğü… Hafif, lezzetli ve aromatik bir tatlıydı.

san-sebastian-kokotxa-mbcb-05

 
Market menü’ye vergi ve içecekler hariç kişi başı 55 Euro ödedik. Şarabımız 67 Euro’ydu. Roda, menüdeki pahalı şaraplar biriydi. Tasting menü ise 80 Euro’ydu. A la carte’daki yemekler ise 20-35 Euro civarındaydı. Michelin yıldızlı bir restoran için fiyatlar ortalamanın altında denilebilir.

Yemek sonrasında kapıda ayak üstü şefi Daniel Lopez ile kısa sohbet etme şansımız oldu. Çok pozitif ve sıcakkanlı biri. Hemen Alaçatı ve Mancar macerasını anlatmaya başladı. Onun pozitif enerjisi restorana yansımış.

Kokotxa, lokal ürünlerle yaratıcılık sınırlarını zorlamadan, resim gibi tabaklarda, şaşırtıcı birliktelikler ve sürpriz tatlar ile lezzetli bir yemek vaad eden bir restoran. Şefinden ortamına, yemeklerinden servisine kadar her şeyi samimi. İnsan sanırım o yüzden “Ben bu restorana tekrar gelirim” diyerek çıkıyor. San Sebastian’a yolunuz düşerse Kokotxa’ya uğrayın derim…

 
Calle del Campanario, 11
+34 943 42 19 04
www.restaurantekokotxa.com
Market menü: 55 € + % 10 Vergi – Tasting Menü: 80 € + %10 Vergi
(Menülere içecekler dahil değil)
A La Carte servisleri de var.
Öğle servisi saatleri, 13:30 – 15:30
Akşam servisi saatleri, 20:45 – 23:00
Pazar ve pazartesi günleri kapalı.
Kıyafet zorunluluğu yok.