Çocukluğumdan hatırladığım bir tat. Bu pilavı ilk defa, annemin Erzincanlı bir arkadaşının evinde yemiştim. Sanırım 13-14 yaşlarındaydım. Mevsimin yaz ve öğle vakti olduğunu hatırlıyorum. Mutfaktan öyle iştah açıcı bir koku geliyordu ki, merak edip içeri girdiğimde, annemin arkadaşı koca bir tencere taze fasulyeli bulgur pilavının üzerine sarımsaklı tereyağı döküyordu. Sonra dinlenmesi için tencerenin üzerine bir bez örtüp kapağını kapatmıştı. Pilav dinlenirken ne kadar sabırsızlandığımı dün gibi hatırlıyorum. Taze fasulyeyi sevmeyen ben bile, tabak tabak yemiştim. O günden sonra bu pilav bizim evde de pişmeye başladı.

Geçenlerde Ala Dükkan’ın sitesinde kurutulmuş fasulyeleri görünce aklıma düştü. Uzun zamandır yemediğimi ve özlediğimi fark ettim. Bunun üzerine yapmaya karar verdim.

Pazar ve manavlarda ne yazık ki dört mevsim taze fasulye oluyor ancak ben mevsimi, yani yaz gelene kadar kurutulmuşları ile yapmaya devam edeceğim.


taze-fasulyeli-bulgur-pilavi-mbcb_02


taze-fasulyeli-bulgur-pilavi-mbcb_01


1 orta boy kuru soğan, minik küp doğranmış
2 çorba kaşığı tereyağı
1 çorba kaşığı zeytinyağı
1 tatlı kaşığı biber salçası
1 su bardağı kalın bulgur
Kurutulmuş olursa yarım su bardağı, taze olursa bir su bardağı taze fasulye, ayıklanmış ve 4-5 cm uzunluğunda kesilmiş
4 su bardağı kaynar su
2 diş sarımsak, ezilmiş
1’er tatlı kaşığı tuz ve karabiber
Toz sumak

Kurutulmuş fasulyeleri 2 su bardağı kaynar suda 10 dakika haşlayıp suyunu süzdüm.
Ayrı bir tencereye 1 çorba kaşığı tereyağı ve zeytinyağı koydum. Tereyağ eriyince doğranmış soğanları ekleyip 3-4 dakika kavurdum. Salçayı ekleyip 1-2 dakika da onu kavurdum.
Bulgur, fasulye, 2 su bardağı kaynar su, tuz ve karabiberi ekleyip karıştırdım, tencerenin kapağını kapadım. 1-2 dakika ocağın altı açık, sonra kısık şekilde -bulgur suyun tamamını çekinceye kadar- yaklaşık 20 dakika pişirdim.
1 çorba kaşığı tereyağını minik bir tavada eritip ezilmiş sarımsakları ilave ettim, 2-3 dakika kavurdum ve pilavın üstüne döktüm. Tencerenin üzerine bir bez serip kapağını kapattım.
10 dakika dinlendikten sonra karıştırdım ve tabağa koydum. Biraz sumak döktüm.

– Taze fasulye ile yapılırsa, salçadan sonra fasulyeler konup yaklaşık 10 dakika kısık ateşte kavrulmalı.
– Et ya da sebze suyu varsa, su yerine konulabilir.
– Kullanılan bulgura göre su miktarı artırılabilir.
– Zevke göre tereyağ ve sarımsak miktarı artırılabilir.

taze-fasulyeli-bulgur-pilavi-mbcb_04