Unsuz, yumurtasız, şekersiz kek yaptım; evet doğru okuyorsunuz. Hiç önyargıya kapılmayın, oluyor, hem de çok güzel oluyor. Hatta inek sütü yerine hindistan cevizi ya da badem sütü kullansaydım, bir vegan keki de olabilirdi. Ayrıca keçiboynuzu unu gluten içermiyor; alerjisi olup kek sevenlere iyi haber.

Bu fikri, badem unu ile yapılan kekler aklıma düşürdü. Keçiboynuzu unu diye bir şey olduğunu duyalı çok olmadı; ilk defa birkaç ay önce teyzemde gördüm. 2 çorba kaşığı denemelik aldım. Tadına baktım; aromasının yanı sıra şekerli de bir tadı vardı. Havuçlu kekin şekerini azaltıp yerine 2 kaşık eklemeyi düşündüm. Ben daha bu denemeyi yapmadan, -vegan bir arkadaşımdan- keçiboynuzunun yumurta gibi bağlayıcı özelliği olduğunu öğrendim. Parçalar bu şekilde birleşti. Kekteki un, şeker ve yumurtanın tüm işlevini keçiboynuzu ununa yüklemeye karar verdim.

Yalnız ortada önemli sorun vardı; elimde 2 çorba kaşığı dışında keçiboynuzu unu yoktu. Anadolu’yu gezen, yerel ürünleri araştıran bir arkadaşıma söyledim. O getirmeden, internette karşıma Ala Dükkan isimli bir site çıktı. Karaman’da geleneksel yöntemlerle hazırlanan ve yerel üreticilerden alınan ürünlerin online satıldığı bir siteymiş. İncelerken keçiboynuzu unu da olduğunu gördüm, gözlerim parladı tabii, sipariş verdim, 2 günde geldi, gelir gelmez de ilk denememi yaptım. Brownie’ye benzeyen yoğun bir kek çıktı ortaya…


keciboynuzu-unlu-kek-mbcb_01


3 çay fincanı keçiboynuzu unu, elenmiş
1 çay fincanı ceviz, iri dövülmüş
1 çay fincanı süt
1 çay fincanı zeytinyağı
3 çorba kaşığı üzüm pekmezi
1 paket kabartma tozu

Fırını 180 derecede ısıtmaya başladım.
Keçiboynuzu unu, dövülmüş ceviz ve kabartma tozunu karıştırdım. Süt, zeytinyağı ve üzüm pekmezini ekledim. 3-4 dakika çırptım, yağlanmış kek kalıbına boşalttım. Spatula ile bastırılıp üstünü düzleştirdim.
Fırında 25 dakika pişirdim. Soğuyunca çevirip servis tabağına koydum.

– İçindeki keçiboynuzu kabukları nedeniyle unun elenmeye ihtiyacı vardı.
– Cevizi, tadını biraz yükseltir düşüncesiyle ekledim, yakıştı.
– Veganlar inek sütü yerine, hindistan cevizi ya da badem sütü ile deneyebilirler.
– Keçiboynuzu unu şekerli de olsa yeterli gelmeyebilir düşüncesiyle üzüm pekmezi koymaya karar verdim.
– Kabartma tozunun çok işlevi olmayacağını biliyordum, nitekim kek neredeyse koyduğum yükseklikte çıktı ancak yine de keke belli bir esneklik kattığını sanıyorum.
– Keçiboynuzu ununun kendisi ve üzüm pekmezi dolayısıyla kek, kakaolu/çikolatalı gibi siyah renkli oldu.
– Hamur, kek kalıbına konmayıp kurabiye gibi yuvarlanıp da pişirilebilir.


keciboynuzu-unlu-kek-mbcb_03


keciboynuzu-unlu-kek-mbcb_04