Granola, iyi bir pratik ve lezzetli sabah kahvaltısı. Tercihe göre öğleden sonra atıştırması da olabilir. Hazırlaması kolay, hava almayan bir kavanoza konduğunda uzun süre dayanıyor. Aynı zamanda insanın canı tatlı çektiğinde hafif bir tatlı yerine de geçebiliyor. Evde hazır olması insanın hoşuna gidiyor. Minik kavanozlara konup ofise de götürülebilir.

Bu tarifteki bal miktarı az olduğu için malzemeler birbirine yapışıp bar gibi olmuyor, daha çok müsliye benziyor.

Biz bu granola’yı sabahları taze ananasla yiyoruz. Hem yemişler dolayısıyla besleyici hem de ananas vücudun tuttuğu fazla suyu atmaya yardımcı oluyor. Ananas ayrıca iyi bir vitamin ve mineral deposu.

granola_mbcb_03

granola_mbcb_04

100 g badem
100 g fındık
100 g ceviz
300 g yulaf
150 g bal
1 çay kaşığı tarçın

Badem, fındık ve cevizleri ayrı ayrı buzdolabı poşetinde bir çekiç yardımıyla irice kırdım. Pişirme kağıdı serdiğim fırın tepsisine kuruyemişleri döküp karıştırdım. Fırını 180 derecede açıp 10 dakika ısıttım (fanı açık). Kırdığım kuruyemişleri fırına verdim ve 8-10 dakika kızarttım. Sonra tepsiyi çıkardım ve fırının derecesini 150’ye düşürdüm. Kuruyemişlerin üzerine yulaf ve balı döktüm ve iyice karıştırdım. Fırına verdim 10 dakika pişirdim, sonra çıkarıp tekrar karıştırdım. Bu işlemi tepsiyi çıkarıp tezgahta yaptım, çünkü fırında yaptığım takdirde kapağı uzun süre açık kalıp ısı kaybederdi. Bu işlemi 2 kere daha tekrarladım. Son 10 dakika için fırına vermeden karıştırırken tarçını ilave ettim. Yulaf ve balı kattıktan sonra toplam 40 dakika pişirdim.

Pişme işlemi bittikten sonra soğuması için bir kenara aldım. Yapışma ihtimaline karşı arada karıştırmak iyi olur. Soğuyunca granola’ları tepside elimle ufalayıp hava almayacak bir kavanoza koydum. İçinde kuru meyve olmadığından, uzun süre kalabiliyor.

granola_mbcb_05

granola_mbcb_01