Bu yemeği ilk defa geçen sene bu tarihlerde, bir arkadaşımın erken yılbaşı partisinde yemiştim. Çok beğenip yılbaşında hindi menüsünü değiştirip bu tarifi yaptım. Yılbaşının hemen öncesinde öğrendiğimden siteye ekleyememiştim. Bu yıl geç kalmadan yazmak istedim; belki benim gibi sizin de yılbaşı menünüzde yer alır.

Selanik’te yapılan bir yemekmiş. Yapımı daha kolay bir et yemeği sanırım bilmiyorum. Kestaneleri soyma işini de gözünüzde büyütmeyin, tüm inceliklerini yazıyorum. Çok lezzetli ve kestaneli, tarçınlı oluşu nedeniyle de yılbaşına yakışıyor.

kestane-mbcb

Kestane soymanın incelikleri
– Etler ile aynı büyüklükte olması iyi olacaktır, o yüzden minik boy kestane almanızı öneririm.
– Eğer kestane aldığınız yer seçmenize izin verirse şahane! Sadece arkası düz, önü yarım daire şeklinde olanları seçin. Çünkü onlar daha kolay soyuluyor. İki tarafı düz ya da yuvarlak olanlar genelde zor soyuluyor.
– Kestaneleri akan suda hızlıca yıkayıp kurulayın. Suyu çekmesine izin vermeyin.
– Kestaneleri çizerken minik bir bıçak kullanın.
– Kestanelerin arka-düz kısımlarını çarpı şeklinde çizin. Derin olmamasına özen gösterin.
– Kestanelerin çizilen tarafı üste gelecek şekilde bir tepsiye dizin.
– 200 derecede 10 dakika ısıtılmış, fanı açık fırında 20 dakika pişirin.
– Pişer pişmez sıcakken soyun.

6-8 kişilik
1 kg kuzu kol, kuşbaşı doğranmış
Yarım kilo kestane (kabuklu ağırlığı), soyulup ayıklanmış
2 çorba kaşığı zeytinyağı
1 tatlı kaşığı tarçın
1 tatlı kaşığı karabiber
1 tatlı kaşığı tuz

Eti soğuk suda iyice yıkayıp suyunu süzdürdüm. Dökme demir tencerem vardı ben onda yaptım (yoksa seramik tencere de olabilir, önemli olan yapışmayacak bir tencere seçmek). Dökme demir tencereyi ısınması için ocağa koydum. 5 dakika sonra önce zeytinyağını, ardından etleri ilave ettim. Tencerenin kapağını kapadım. 6-7 dakika harlı ateşte pişirdim, sonra ocağın en küçük yerine koyup altını kıstım. Yaklaşık 1,5 saat pişirdim.

Et pişerken kestaneleri hazırladım. Önce fırını 200 derecede ısıtmaya başladım (fanı açık olsun). Kestanelerin düz tarafını çarpı şeklinde çizdim (derin çizmemeye dikkat edin). O tarafı üste gelecek şekilde kestaneleri fırın tepsisine dizdim. 20 dakika fırında pişirdim ve sıcakken soydum.

Et, pişerken tüm suyunu bırakıyor. Bu su azalınca, pişmesine yakın (son 10-15 dakikada) kestaneleri, tarçın, karabiber ve tuzunu ilave edip karıştırdım. Tadına bakarak baharatlarını ayarlayın. Et pişti ise ve hala suyu varsa tencerenin kapağını açıp suyun buharlaşmasını sağlayabilirsiniz.

Et pişerken yanına yeşil salata ve pilav yapabilirsiniz. Kabukları soyulmuş badem (hazır satılıyor) ve tel şehriyeyi tavada kavurup (önce bademi sonra şehriyeyi ilave edip kavurun), servis tabağına koyduğunuz pilavın üzerine dökebilirsiniz. Şehriyeler biraz kıtır oluyor; bu haliyle güzel. Eti de benim gibi dökme demirde yaparsınız, masaya tencereyle koyabilirsiniz.

Salataya lezzet katacak bir ipucu da vereyim. 1 çay kaşığı hardal, 1 çorba kaşığı bal, 1 limonun suyu, 2 diş sarımsak (ezilmiş), 1 çay kaşığı tuz ve 7-8 çorba kaşığı zeytinyağını karıştırın. Tadına bakıp bazı malzemeleri artırabilirsiniz. Ben mesela daha tatlı seviyorum, balı biraz daha fazla koyuyorum. Sosun sırrı, hardalın ve sarımsağın çok önde olmaması. Yarım göbek ve yarım kıvırcık marulu yıkayıp kurulayın. Elinizle yenebilecek büyüklükte koparın. Yemeğe başlamadan 5 dakika önce salataya sosunu döküp, iyi karıştırın. Her şey hazır!