Şehrin yeni mekanlarından biri. Beklendiği üzere Karaköy’de değil, Valideçeşme-Maçka’da, ara sokakta, ‘yeni nesil’ bir mahalle kafesi.

Açılalı birkaç hafta oldu. Kendi halinde, rahat, hem bir kahveci, hem bir kafe; akşamları da bara dönüşüyor.

Akali ile, o mahalleden bir arkadaşımın söylemesi üzerine tanıştım. Kahvesi ve kruvasanı ile tavladı beni. Kruvasanları, en son Fransa’da yediklerimi aratmıyor diyebilirim. İtiraf etmeliyim; mahalle arasında bir kafede bu lezzeti bulmak beni şaşırttı.

3 farklı origin’den gelen kahveleri var; şimdilik espresso ve filtre olarak servis ediyorlar. Yakında başka metotların da ekleneceğini tahmin ediyorum. Kahve sayısını ve metotları artırsalar bile kahveci olma iddiasında olan bir yer değil.

akali-mbcb-02

Minik, dip dibe ama samimi bir mekan. İçeride iki masası, birkaç bar sandalyesi, dışarıda üç masası var. Mutfak aynı katta olduğundan ve ekmeklerini kendileri yaptıklarından öğlene doğru yayılan kokulara karşı koymak çok güç.
Akali’nin küçük de bir alışveriş bölümü var. 4-5 çeşit bal, dünyanın farklı yerlerinden tuzlar ve mevsimlik/aylık değişecek reçel, marmelat, soslar satılıyor.

akali-mbcb-05

Akali gündüz bir kafeyken, akşamları mahallelinin gittiği, iş çıkışı uğranılan bir bara dönüşüyor. Güzel biraları ve şarapları var. Orada otursam akşamları kesin giderdim.

Akali’ye geçenlerde bir sabah, Londra’dan bir gün önce gelmiş bir arkadaşımla ilk defa gittim. Arkadaşımın benim için Butlers’tan aldığı renkli espresso fincanlarını masaya yayınca, bize kahvelerimizi yapan kişi (Çağlar), dayanamayıp masamıza geldi. Tanışınca öğrendim ki Çağlar (Kıpçak), Akali’nin sahibiymiş. Laf lafı açtı ve sabah kahveye diye gitmiştik, öğlene doğru çıktık.

Çağlar, önemli denebilecek bir süre tv-sinema sektöründe çalışmış. Akali, yeme-içme sektöründeki ilk girişimi olsa da, bu işlerin uzağında değilmiş. Ayrıca önemli bir desteği var; Gile Restaurant’ın şeflerinden Cihan Kıpçak, kardeşi. Akali’yi birlikte tasarlamışlar. Aldığım duyumlara göre bu işbirlikteliği münferit olarak da kalmayacak…

Vişnezade Mah. Dibekçi Sok. Çimen Apt. No. 11/A Valideçeşme-Maçka, Beşiktaş
0212 227 4242
www.akali.co
Açılış saatleri: 08.00 (Salı-Cuma) – 10.00 (Cmt.-Paz.)
Kapanış saatleri: 23.00 (Salı-Cmt.) – 18.00 (Paz.)
Pazartesi günleri kapalı.

akali-mbcb-06