Bu aralar 24 Kitchen kanalına takılmış durumdayım. Rudolph’s Bakery de favori programlarımdan. Hollandalı pasta şefi Rudolph van Veen’in tatlı ve tuzlu pastane ürünleri yaptığı programı. Birkaç yıl önce çekilen bölümlerin tekrarları yayınlanıyor.

Tatlılar genelde çok fazla ilgi alanıma girmez ancak sabah kahvemi içerken izlediğimden mi yoksa Rudolph’ın seçimleri mi bilemiyorum, insanda yapma isteği uyandırıyor.

Geçen sabah aşağıda anlatacağım muzlu keki yaptı. İzliyorsanız onca şatafatlı tartın, pastanın arasından gidip kek mi yaptın diyebilirsiniz, hiç demeyin, doğru bir seçimmiş. Kek sevmeyen arkadaşım bile beğendi. Hem muzlu kekin ismi bile kulağa güzel geliyor. Değişik bir kek yapmak isterseniz aklınızda olsun.

2 adet yumurta
275 g esmer şeker
2 adet muz
290 g un
1 tatlı kaşığı kabartma tozu
1 tatlı kaşığı tarçın
1 tatlı kaşığı toz zencefil
145 g tereyağı
50 g tuzsuz yer fıstığı

Süslemek için:
1 adet yumurta beyazı
200 g pudra şekeri

muzlu-yerfistikli-kek-mbcb_03

Tereyağını erimesi için bir tavaya koyup ocağa bıraktım. Eriyince altını kapattım.
Esmer şeker ve yumurtayı yaklaşık 8-10 dk, şeker biraz eriyinceye kadar çırptım.
Un, kabartma tozu, toz zencefil ve tarçını karıştırdım. Muzu soyup, parçalara bölüp çatalla ezdim. Unlu karışma ilave ettim.
Yumurtalı şekerli hamur, unlu karışım ve tereyağını bir tahta kaşık yardımı ile yavaş yavaş karıştırdım.
İnce uzun kek kalıbını fırça yardımıyla tereyağı ile yağladım. Çıkarması kolay olsun diye, yağlı kağıt serdim. Ancak hamurun düzgün olması için kalıbın uzun tarafından sarkacak, kısa tarafında ise taban hizasında olacak şekilde kağıdı kestim. Böylece kek piştiğinde yağlı kağıdı iki yanından tutup keki kolaylıkla çıkarabildim.
Üzerine bolca kabuksuz tuzsuz yer fıstığı serpip ısıtılmış 170 derece fırında yaklaşık 1 saat pişirdim. Fırından fırına pişme süresi değişebilir. 50 dakika sonra, hızlıca kekin ortasına bir kürdan batırıp pişip pişmediğine bakın. Kürdana yapışan bir şey olmuyorsa pişmiş demektir, olursa pişirmeye devam edin. Piştikten sonra fırından çıkarıp soğumaya bıraktım. Soğuyunca da servis tabağına aldım.
Üstünü süslemek için yumurta akı ve pudra şekerini iyice (en az 10 dk) çırptım. Pişirme kağıdından minik bir külah yaptım, çırptığım karışımdan biraz koyup, ucunu minicik akacak kadar kestim ve soğuyan keki şeritler yaparak süsledim.

muzlu-yerfistikli-kek-mbcb_04

muzlu-yerfistikli-kek-mbcb_06