’’Bu likör başka bir likör’’. Deneyen herkes aynı şeyi söylüyor. Başta söyleyeyim; bu tarifi not edin…

Geçtiğimiz sene MSA’da gittiğim Cooktail worskhop’unda öğrenmiştim. Alancha’nın (Alaçatı’nın ünlü restoranının) da kokteyllerini hazırlayan Göksel Güleç’ten. Kendisi yemek yapar gibi kokteyl hazırlıyor; oldukça da yaratıcı olduğunu eklemeliyim.

Elma mevsimi geldi; baktım evdeki likör de bitmek üzere, bu tarif de sır olmaktan çıksın dedim ve başladım yapmaya…

4 orta boy kırmızı elma
3 adet çubuk tarçın
50 ml su
250 g toz şeker
480 ml brendi
720 ml beyaz şarap

Elmaları soyup dilimledim (çekirdeklerini çıkardım). Çubuk tarçınları parçaladım. Yayvan bir tencereye elmaları, tarçınları, şekeri ve 50 ml suyu ilave edip, ocağı yakıp arada yavaşça karıştırarak pişirmeye başladım. Şeker eriyip elmalar tarafından emilince (yaklaşık 10 dakika sonra) ocağın altını kapatıp soğumaya bıraktım.
Soğuyunca tenceredekileri bir kavanoza boşalttım. Üzerine brendi ve beyaz şarabı ilave edip karıştırdım. Kavanozun kapağını hava almayacak şekilde sıkıcı kapattım.
Serin ve karanlık bir ortamda 3 hafta bekleyecek. Her gün bir kere kavanoz sallanacak.
3 hafta sonra kavanozu açıp bir tülbent yardımıyla başka bir kavanoza süzülecek. Yine kavanoz sıkıca kapatılıp 2 hafta daha beklenecek.
Toplam 5 hafta bekledikten sonra hazır olacak.

Genelde likörü yemekten sonra ya da tatlı ile ikram ediyorum. Soğuk olması da önemli. Ya birkaç saat öncesinde buzdolabına koyuyorum ya da buzla servis ediyorum.