Kabaklar uzunlamasına doğranıp ızgara yapılıyor. Zeytinyağı ve nar ekşili sosa batırılıp tabağa diziliyor. Üzerine dil peyniri ve kavrulmuş susam konuyor.

İsmine salata dedim ancak siz başlangıç olarak da düşünebilirsiniz. Izgara etin yanına da oldukça yakışıyor.

Pek bizim mutfaklarımızda yapılan yemeklere benzemiyor. O yüzden ya benim gibi çok seveceğinizi düşünüyorum ya da hiç ilgilenmeye bilirsiniz. Deneyin bakın…

4 kişilik
3 orta boy kabak (uzun ince olanları tercih edin)
4 çorba kaşığı zeytinyağı
2 çorba kaşığı nar ekşisi
1 çay kaşığı tuz
1 çorba kaşığı susam, kavrulacak
150-200 gr kadar dil peyniri

Dökme demir tavayı ocağın büyük yerine koyup altını kıstım. 10-15 dakika boyunca ısınmaya bıraktım. Tava iyice ısınana kadar kabakları yıkayıp tırtıklı bir bıçağın tersi ile kabuğunu incelttim ve enine ortadan ikiye kestim. Sonra 2 mm kalınlığında boyuna kestim (eşit kalınlıkta yapabilmek için mandolininiz varsa onunla kesmenizi öneririm). Kabakların, tava iyice ısınınca altını sonuna kadar açık şekilde her iki tarafını ızgara yaptım. Bütün kabakları ızgara yapmak 20 dakika kadar sürüyor. Onlar ızgara olurken yanda başka şeyler yapabilirsiniz.

Susamları kavurup bir kenara koydum. Zeytinyağı, nar ekşisi, tuzu bir kasede karıştırdım. Izgara yaptığım kabakları içine batırıp tabağa dizdim. Ben çiçek şeklinde yaptım. Ortasına uzun uzun dil peynirlerini koydum. Biraz sos kalmıştı, onu da peynirlerin üzerine gezdirdim. En son kavrulmuş susamı hepsinin üzerine serptim. Salata hazır.

Servisten 10-15 dakika önce kabakları soslarsanız iyi olur. Biraz marine olmuş olur.

Yazının aşağıdaki bölümü 21 Ağustos 2014’te güncellendi.
Geçen hafta Kastamonu-Küre Dağları’nda gittiğimiz kampta bu salatayı yaptım.

kamp_kure_daglari_mbcb_56

kamp_kure_daglari_mbcb_57

kamp_kure_daglari_mbcb_58

kamp_kure_daglari_mbcb_59