”Dünyada en sevdiğin 3 yemek nedir?” diye sorsalar, biri közlenmiş patlıcan olur, öyle seviyorum. Dahası Hünkar Beğendi’yi ne kadar sevdiğimi söylememe gerek yok sanırım. Yalnız şaşırtıcı gelebilir, tarifini yakın zamanda öğrendim. Patlıcan mevsimi de olunca bu ara sık yapar oldum. Sıcağı sıcağına da tarifini yazmak istedim.

Sırrı, etinde ve patlıcanında. Etin kuzu olması, patlıcanın da çekirdeksiz olması önemli. Bir de beğendinin servisten önce taze yapılması gerekiyor. Hazırlanması zaman alan bir yemek ancak evde yapıldığında bir başka güzel oluyor…

4 kişilik
Tas kebabı malzemeleri:
500 gr kuşbaşı kuzu but
1 adet kuru soğan, küp doğranmış
1 adet domates, kabuğu soyulmuş ve küp doğranmış
1 adet dolmalık yeşil biber, küp doğranmış
2 diş sarımsak, ince doğranmış
2 çorba kaşığı zeytinyağı
1 çorba kaşığı tereyağı
1 tatlı kaşığı domates salçası
1,5 su bardağı et suyu (et suyu yoksa kaynamış su da olur)
Tuz
Karabiber

Beğendi malzemeleri:
4 orta boy patlıcan (yaklaşık 750 gr)
1 çorba kaşığı tereyağı
2 çorba kaşığı un
1 su bardağı süt
Bir çay bardağı eski kaşar, rendelenmiş
Tuz
Karabiber
Muskat rendesi

Tas kebabı ile başladım. Et daha güzel olduğu için dökme demir tencereyi tercih ediyorum. Yoksa normal tencere ile de yapabilirsiniz. Dökme demir tencereyi iyice ısınması için ocağa koyup altını açtım. 5 dakika sonra 2 çorba zeytinyağını koyup biraz ısınınca kuşbaşı etleri ilave ettim. İlk başta çok karıştırmamaya özen gösterdim. Et pişerken kuru soğanı ve sarımsakları ayrı ayrı küp şeklinde doğradım. Kabukları soyulmuş domates ve yeşil biberi de kuru soğandan biraz daha büyük yine küp küp doğradım. Etler suyunu bırakıp çekince kuru soğanı koyup 3-4 dakika, sonra sarımsağı 1 dakika, ardından biberleri 3-4 dakika çevirdim. Domates salçasını ilave edip 1-2 dakika kokusu gidene kadar karıştırdım. Domatesleri de ilave ettim. 3-4 dakika sonra da tereyağı, tuz, karabiber ve et suyunu ekleyip tencerenin kapağını kapattım; etler yumuşayıncaya kadar yaklaşık 30-40 dakika pişirdim. Arada kontrol edin, suyu biterse kaynamış su ilave edebilirsiniz; çok koymamaya dikkat edin.

Etler pişerken patlıcanları ocak üstünde közlemeye başladım. Altı kısık şekilde ve patlıcanları çatalla delmeden direkt ocağın üstüne koyup yaptım. Közlenince patlıcanı bir kesme tahtasına alıp bıçakla boylamasına kesip bir kaşık yardımı ile içini aldım. Küp küp kesip bir kaba koydum. Tüm patlıcanları aynı şekilde hazırladım.

Beşamel sosu servisten önce hazırlamak gerekiyor. Yaklaşık 10-15 dakika sürüyor. Tereyağını bir tencerede erittim, unu ekleyip, 3-4 dakika kısık ateşte kavurdum. Hızlı karıştırarak sütün tamamını bir anda döktüm. Karışım koyulaşıp kıvam alıncaya kadar karıştırarak pişirdim. Patlıcanları ilave ettim. Tuz, biraz karabiber ve muskat ile lezzetlendirdim. En son da rendelenmiş kaşarı koyup karıştırdım. Beğendi hazır.

Hazırladığım tas kebabını beğendinin üzerinde servis ettim.