Bir süredir aklımda badem sütü ile bir şeyler yapmak vardı. Hazırlaması oldukça kolay; çiğ bademi suyla blender’dan geçiriyor, tülbentle süzüyorum. Rengi süt gibi beyaz oluyor. Daha çok vegan ve vejetaryenler süt yerine yapıp içiyorlar. Kremamsı güzel bir tadı oluyor.

Dün pazarda bir tezgahta öyle güzel çilek kokuyordu ki almadan geçemedim. Hemen yanındaki nektarinden de birkaç tane kaptım. Doğru evin yolunu tuttum. Eve gelene kadar tarifi kafamda zaten oturtmuştum. Çilek, renk ve koku verecek; nektarin, bir parça aroma; badem sütü de kremamsı tadı…

4 su bardağı (Bir sürahi)
1 su bardağı kabaca doğranmış çilek
1 büyük boy nektarin, kabukları soyulup kabaca doğranmış
1 su bardağı çiğ badem (kavrulmamış)
1,5 su bardağı su
1 su bardağı buz
3 çorba kaşığı şeker
(Tülbent ve smoothie maker gerekli olacak)

Badem sütünü yaparak başladım. Smoothie maker’a bademleri ve suyu koydum; 2 dakika çalıştırdım. Tülbenti çukur bir kaba iki kat koydum, üzerine bu karışımı döküp biraz süzülmesini bekledim. Sonra elimde sıkıp tüm suyu süzdürdüm. Bu şekilde badem sütünü hazırlamış oldum.
Smoothie maker’ı yıkayıp sonra içine badem sütü, doğranmış çilek ve nektarin, şeker ve buzu da koyup 3-4 dakika çalıştırdım. İçeceğim hazır oldu.

İlk yudumda; ”Bu yazın içeceğini buldum; ben bunu hep yaparım” dedim. İlk ve son yudum arası o kadar kısa oldu ki, bunlar aklımdan geçerken çoktan ikinci bardağı koyuyordum…

Not: Geçen yazın favori içeceğim ise şeftali limonatasıydı. Kaçıranlar için tarifi: Şeftali Limonatası.

cilekli-nektarinli-badem-sutlu_smoothie_02