Mutlaka duymuşsunuzdur; son yıllarda ‘pop up’ denen yeni bir akım ortaya çıktı. Bir anda, beklenmedik yerlerde karşımıza çıkan dükkanlarla, böyle bir akımın varlığından haberdar olduk. Örneğin sürpriz bir yerde, sadece kahve ile ilgili malzemeler satan ya da farklı konularda, 2 haftalığına açılmış dükkanlar görmeye başladık. Bir süre sonra aynı şekilde sergiler açıldı. Bu akım, dünyada yiyecek-içecek dahil aslında birçok sektörü etkisine aldı. Farklı gastronomik deneyimler yaşatmak amacıyla yola çıkılıp, restoranların güç birliği etmesiyle de yiyecek-içecek dünyasında bu akımın güzel örneklerini görme, kimi zaman da deneyimleme şansımız oldu, olmaya da devam ediyor.

İstanbul’da ‘pop up’ restoran olarak benim ilk gittiğim, birkaç ay önce MSA-Okulun Mutfağı’nda açılan Alancha‘ydı. Alaçatı’nın fine dining restoranı, Maslak’ta Okulun Mutfağı’na bir haftalığına misafir olmuştu. Böylece Alaçatı’ya gitmeden Alancha’nın yemeklerini İstanbul’da yiyebilmiştik.

Misafir olma sırası şimdi Okulun Mutfağı’na geldi. Uzaklara da gitmiyor; haziran sonuna kadar akşamları Boğaz’da, Çırağan Palace Kempinski İstanbul’da servis verecek. Öğlenleri Maslak’ta devam.

Pop up restoranın yemeklerini tatma şansım oldu. Başlangıç olarak Ev Yapımı Somon Pastırması ve Dana Dil, ana yemek olarak 61°C Somon, tatlı olarak Tropik Meyve Mücveri aklımdan çıkmıyor. Biraz araştırıp nasıl yapıldıklarını da öğredim.


Ev Yapımı Somon Pastırması
Küçük bir ekip yemek yemeye gitmiştik. Masanın yıldızı bu somon oldu. Böyle güzel bir şeyin nasıl yapıldığını öğrenmeden olmazdı.
Somon, 48 saat tuz, şeker ve baharatlardan oluşan kuru bir kürde bekletiliyormuş. Sonrasında yıkanıp, kurulanıp, çemene bulanıp asılıyormuş. 24 saat asılı kaldıktan sonra çemeninden arındılıp, dilimleniyor, acı yağ ve kıtır ekmek ile servis ediliyor.

okulun_mutfagi-ciragan_mbcb_02


Dana Dil
Dil, en son ne zaman yemiştim hatırlamıyorum, o kadar uzun zaman olmuş. Bu dili yedikten sonra arayı açmamam gerektiğini hatırladım. 6 saat ağır ateşte, sirkeli bir et suyunda pişiriliyormuş. Piştikten sonra 1 gece, piştiği suda bekletiliyormuş. Derisi alınıp, temizlenip dilimleniyormuş. Pişme suyu, ocakta çektirilerek koyu bir kıvam veriliyormuş. Dilimlenen dana diller, kendi piştiği sıvıdan yapılan sosla servis ediliyor. Üzerinde sotelenmiş ekmek kırıntıları ve ev yapımı karışık turşularla sunuluyor.

okulun_mutfagi-ciragan_mbcb_03


61°C Somon
Somon pastırması gibi iddialı bir tadın ardından ana yemek olarak da somon yemeyeyim diye düşünmeyip, iyi ki bu yemeği seçmişim. Bu yemeğin itiraf etmeliyim, öncelikle ismi ilgimi çekti.
Somonlar, 61°C’ye set edilmiş bir akvaryumda, vakumlanmış poşetlerin içinde pişiriliyormuş. Havası alınmış bir poşetin içinde olduğundan, hiçbir sıvı ve aroma kaybı yaşanmıyormuş. Tereyağlı, fasulye turşulu, chili biberli bir köy eriştesi ile servis ediliyor.

okulun_mutfagi-ciragan_mbcb_04


Tropik Meyve Mücevherleri
Ortaya büyükçe bir kase şeklinde buz geldi, içinde hindistan cevizi sütünde yüzen renkli bir sürü meyve vardı. Bu tatlının gelmesiyle birlikte masadaki konuşmalar bir anda kesildi; herkes tatlıya kilitlendi.
Tropik meyveler küp kesilip, Hindistan cevizi sütü, vanilya ve yasemin aromalı bir sos ile karıştırılıyormuş. Yediğim en egzotik tatlı olabilir…


Birkaç not:
– Çırağan’da bu tatları denemek için son tarih 27 Haziran.
– Rezervasyon, 0212 236 73 33 numaralı telefondan yaptırabilirsiniz.
– Sadece akşam yemeği servisi veriliyor (19.00-23.00 saatleri arasında) ve pazartesi akşamları kapalı.
– Yemekten önce, ‘cooktail’ denen kokteylerden de denemelisiniz.
– Okulun Mutfağı pop up restoranında MSA’nın şefleri ve okulda eğitim alan öğrenciler çalışıyormuş. Onlar için de farklı bir deneyim oluyordur…
– Pop up restoran projesi, eylül ayında da tekrarlanacakmış.


Yıldız Mahallesi, Çırağan Caddesi, Beşiktaş
www.kempinski.com