Yıllar önce ünlü şef Mehmet Gürs’ün ‘Lokanta’dan Eve’ isimli bir televizyon programı vardı. Evindeki minicik ancak işlevsel mutfağında hızlı hızlı bir şeyler hazırlayıp, onları arkadaşlarıyla bir gün evde, bir gün teknede, bir gün şehir dışında yiyordu. İşte bu sandviçi, o programda görmüştüm. Aklımda kalmış.

Geçenlerde bir cuma akşamı, Caddebostan sahilde biraz keyif yapalım istedik. Lezzetli ve aynı zamanda hazırlaması kolay bir şeyler düşünürken bu sandviç aklıma geldi. Hatırladığım kadarıyla ve biraz da kendi zevkimi katarak yaptım.
 
antrikotlu_sandvic_mbcb_02

antrikotlu_sandvic_mbcb_07

 

2 kişilik
2 adet panini ekmeği
Yaklaşık 150 gr antrikot (kalınca bir parça olması gerekiyor-300 gr alıp yarısını kullanabilirsiniz)
1 orta boy kabak
Yarımşar sarı ve kırmızı biber
1 orta boy kuru soğan
3-4 dal roka
Hardal
Karabiber
Tuz

Dökme demir tavayı ocağın en büyük yerinde ve altını açıp yaklaşık 15 dakika ısınması için bıraktım. O sırada kabakları yıkayıp bıçağın tersi ile kabuklarını incelttim. Yaklaşık 3’er milim kalınlığında uzunlumasına kestim. Isınan tavaya koyup iki yüzünü ızgara yaptım. Kabaklar olurken biberleri hazırladım. Biberlerin içini alıp 6’ya kestim. Kabaklardan sonra onları da tavada ızgara yaptım (toplam 4 parça kırmızı biber ve 4 parça sarı biber yeterli olacak). Soğanı da 3 milim kalığında enlemesine kesip büyük iki parçayı yine tavada ızgara yaptım. Sıra ete geldi. Soğanı tavadan aldıktan sonra 2-3 dakika tava iyice ısınsın diye bekledim.
Yaklaşık 300 gr antrikotu enlemesine ikiye kestim. Bir parçayı sarıp derin dondurucaya kaldırdım. Diğer parçayı da biraz karabiber ile ovdum. Tava ısınınca her tarafını 1-2 dakika pişirdim (4 tarafını da pişirmek gerekiyor). Bakarak süreyi ayarlamak en doğrusu. Kısa pişirirseniz içi kırmızı kalıyor. Eğer daha pişmiş seviyorsanız süreyi uzatın.

Hazırlıklarım tamam oldu. Sıra geldi sandviçi yapmaya. Eti 4-5 mm kalığında dilimledim. Her dilimin üzerine biraz tuz döktüm ve zeytinyağı gezdirdim. Ekmeği ikiye kestim. Hem altına hem üstüne birer tatlı kaşığı kadar hardal sürdüm. İsterseniz biraz mayonez ile de karıştırıp sürebilirsiniz. Alttaki ekmeğin üzerine sırasıyla (hardaldan sonra) ızgara kabak, dilimlenmiş et, 2’şer parça sarı ve kırmızı biber (renkli olsun diye hem kırmızı hem de sarı biber kullandım), soğan ve roka yaprakları koydum. Katlar arasına dilerseniz biraz tuz serpebilirsiniz. En son üstteki ekmeği kapattım; şerit haline getirdiğim yağlı kağıtlar ve iple sandviçleri bağladım.

Sandviçler hazır oldu. Yanına da güzel bir Cabernet Sauvignon alıp sahile gittik. Örtümüzü serdik ve sandviçlerimizle cuma akşamının tadını çıkardık…

antrikotlu_sandvic_mbcb_03
antrikotlu_sandvic_mbcb_04
antrikotlu_sandvic_mbcb_05
antrikotlu_sandvic_mbcb_06
antrikotlu_sandvic_mbcb_07
antrikotlu_sandvic_mbcb_08
antrikotlu_sandvic_mbcb_09
antrikotlu_sandvic_mbcb_10
antrikotlu_sandvic_mbcb_11
antrikotlu_sandvic_mbcb_12
antrikotlu_sandvic_mbcb_13
antrikotlu_sandvic_mbcb_15
antrikotlu_sandvic_mbcb_14