Hafta sonu Ankara’daydım. Gitmeden bir gün önce, şu an Londra’da yaşayan Ankaralı arkadaşım Berkin’le konuşurken, nerelere gideceğimi sordu. Bu yazı onun sayesinde şekillendi.

Önce Berkin’le ile ilgili kısa bilgi vereyim. Ankara’da doğup büyümüş, üniversite yıllarını orada geçirdikten sonra, son 10 yıldır İstanbul ve şimdilerde de Londra yaşayan, zevkine her zaman güvendiğim arkadaşlarımdan biri. Uzun zamandır hem Türkiye’de hem de dünyada gidip beğendiği yerleri yazdığı, handytravelinfo.com adlı, benim de düzenli takip ettiğim nefis bir seyahat sitesi var.

”Nerelere gideceksin?” sorusuna, ”Ben Ankara’yı hiç bilmem ki” cevabımı duyunca, üniversite yıllarından aklında kalan unutamadığı klasikleri sıralamaya başladı. ”Oraya da git, şunu da ye” derken devamı geldi; uzun bir gidilecek yerler listesi çıkardı. Söylediği yerlerin hepsini bir haritada topladım; 2 gün içinde de önemli bir kısmına gitmeyi başardım. Eksik kalan yerleri, en kısa sürede tekrar gidip tamamlamayı planlıyorum. Bu haritayı ve yazıyı, Ankara’ya her gidişimde güncelleyeceğim.

Gittiğim yerler ve yediklerimden önce şunu söylemeliyim ki, Ankara yemek kültürü ile beni oldukça şaşırttı. En iyi simidi, döneri orada yemeyi itiraf etmeliyim beklemiyordum. Bir sonraki Ankara seyahatim için şimdiden heyecanlanmaya başladım bile…

Gelelim nerelere gittim, neler yedim, neler gördüm…

cafemiz-ankara-mbcb_01


Cafemiz

İstanbul’da Aşşk Kahve ne ise, Ankara’da da Cafemiz oymuş. Kafe kültürünü başlatan, ilk kafelerinden. 1993’ten beri Arjantin Caddesi numara 19’daymış, iki katlı güzel bir evin alt katı ve bahçesinde bir kafe.
İlk izlenimlerim;
– Arabanızla giderseniz gördüğüm kadarıyla kapısında vale var.
– Uzunca denebilecek bir bahçeden yürüyüp binaya giriliyor. Kafenin girişi için ayrıca bir kapıdan geçiliyor. Kapısı kapalı olduğu için olsa gerek, sanki eve giriyormuşum gibi hissettim.
– Hem ışığı hem de dekorasyonu ile oldukça aydınlık, iç açıcı bir yer.
– Servisi hem çok hızlıydı hem de çalışanlar son derece ilgiliydi.
– Kahvaltı sonrası kahve içmeye gittim; espresso’su Illy’di, beğendim. Üstüne ”cheesecake’lerimiz güzeldir” denince, kestane pürelisini denedim. Az şekerli ve çok tazeydi.
– Fiyatları İstanbul için bile pahalıydı. 3 kahve, 3 su, 1 cheesecake’e 56 TL hesap geldi.
– Bir sonraki sefere hem bir hafta sonu sabah kahvaltısına gitmek hem de ünlü ‘hayal salatası’nı tatmak istiyorum.

Cafemiz, Ankara’ya her gittiğimde uğrayacağım yerler listesine girdi bile…

Arjantin Cad. No:19 G.O.P
0312 467 7921
cafemiz.com.tr

cafemiz-ankara-mbcb_02

cafemiz-ankara-mbcb_03

cafemiz-ankara-mbcb_04

cafemiz-ankara-mbcb_05


Baklavacı Hacıbaba

Kızılay’ın aşağısında Sıhhiye tarafında. Sabahları sıcak kaymaklı baklavası olurmuş, onu yemek gerekirmiş. Benim vaktim kısıtlı olduğu için sabah gidemedim ama kaymaklı ve fıstıklı baklavasını tatma şansım oldu. Kaymaklısı güzeldi ve değişikti. Fıstıklısının, fıstığı biraz az geldi diyebilirim.

Necatibey Cad. No: 20/D Sıhhıye
0312 229 4709
hacibaba.com

baklavaci-hacıbaba-ankara-mbcb_01


Meşhur Özçelik Aspava

Bir Ankaralı için Aspava önemli bir mevzuymuş; yeni öğrendim. Aspava ne demek önce ondan başlıyım; Allah Sağlık Para Afiyet Versin Amin’in baş harflerinden oluşan bir kısaltmaymış. Aspavacılar, soslu soğanlı dürümü ile meşhur restoranlarmış. Ana yemek dürüm ancak ikramları ile baş döndürüyorlar, adeta masayı donatıyorlar. İnsanın karnından önce gözü doyuyor. Oturuyorsunuz hemen arka arkaya cacık, çilekli yeşil salata (mevsimine göre çilek değişiyor sanırım), soslu patates kızartması geliyor. Kısa süre sonra kaşarlı mantar. Ardından ana yemek yani, dürüm. Gördüğüm kadarıyla yumurtalı ve sade olmak üzere iki çeşidi var. Yumurtalı olan, lavaşın dış tarafını yumurtaya bulayıp kızartıyorlar, döneri öyle sarıyorlar. Ben yumurtalısından istedim ancak sadesinin de tadına baktım. Etraftaki masalara baktığımda neredeyse hepsininki sadeydi. Ama ben yumurtalı olanı biraz daha fazla beğendim. Dürümün etini ve kesilme kalınlığını övecek değilim ancak, en son yıllar önce Samsun’da yediğim ve hala tadı damağımda olan soslu dönerinki gibi olan sosuna bayıldım.

ozcelik-aspava-ankara-mbcb_03

ozcelik-aspava-ankara-mbcb_01

Önden gelenlerden yeşil salata hem içindekileri hem de sosuyla harikaydı. Cacık ve soslu patates kızartması da gayet güzeldi. Bu arada bunları sizin söylemenize gerek yok; sadece ana yemek seçiyorsunuz, gerisini onlar getiriyor. Hatta dürümden sonra dondurmalı irmik tatlısı ve isterseniz yanına çay da.

Aspava, anlayacağınız gibi Ankara’ya özel bir yemek kültürü. Gece sabaha karşı ayılmak için içilen işkembe gibi, geceyi aspavacılar’da bitiren de çok kişi varmış. O saatte çorba bir istisna ancak yenen yemekten hayır gelmez. Ben size önermiş olmayayım.

Bir de not, Aspava için biri ”Hassas’ın oradakine gidin” derse anlayın ki o Meşhur Özçelik. Neden böyle söylendiğini gidince çözdüm; Hassas Bölgeleri Koruma Şube Müdürlüğü’nün yanındaymış.

Belligün Sok. No: 10/H Küçükesat
0312 436 9139


Serender Pastanesi

Ankara’da yıllardır olan, pastanede takılmak diye de bir kültür varmış. Pastane için söylenecek çok yer olabilir ancak özellikle profiterol denince ilk akla gelen yerlerden biri Serender’miş. Test ettim, onaylıyorum; ev yapımı gibi ve çok hafif. Ankara’da gidilecekler listeme üst sıralardan girdi.

Simon Bolivar Cad. No:10/A
0312 439 86 56

serender-pastanesi-ankara-mbcb_02

serender-pastanesi-ankara-mbcb_01Bir sonraki gidişimde Eskişehir yolu ve Çayyolu radarımda olacak. Bu sefer gidemediğim ancak listemde olan diğer yerler de şöyle:

Simitçii Cafe

Ümitköy’deymiş. Ankara simidi deyince yine çok yer varmış ancak son 5-6 yıldır en güzel yapan yerlerden biri burasıymış.

Mutluköy Sitesi 1947. Sokak (Eski 3. Sokak) Numara:2-4 (Ümitköy Postahanesi Karşısı) Ümitköy
0312 236 2666
simitciicafe.com

Kıtır

Kuğulu Park’a çok yakınmış. Kokoreç ve kumpiri güzelmiş. Özellikle terasında oturmak gerekiyormuş; Kuğulu Park manzarası varmış ve ortamı aşağı kata göre farklıymış.

Tunalı Hilmi Cd. No:114/K Kavaklıdere
0312 426 01 37
kitirpilic.com

Cafe Bien

Kime sorsam aynı şeyi söyledi; buraya giden kitle bir başka. Anlaşıldı Cafe Bien’e ortamı için gidilecek. Tunalı Hilmi Caddesi’nin aşağısında.

Bestekar Sk. No:80/16 Kavaklıdere
0312 468 8578
cafebien.com.tr

Ciğer 52

Çöp şişleri isminin önüne geçmiş bir yermiş. Sıcak lavaşı ve kendisine has garnitürleriyle gelen çöp şişler, Ankara deyince aklan gelen yemek klasiklerden bir diğeriymiş. Fiyatları makul, servisi iyi, salaş ve rahat bir ortamı varmış. Çöp şişin üzerine de mutlaka sıcak fıstıklı kadafıyını yemek gerekiyormuş. Şimdiden heyecanlandım. Buraya gitmezsem aklımda kalır.

8. Cadde 81. Sokak, 5/D Emek
0312 212 2040
52ciger.com

Tavacı Recep Usta

Ankara’ya gelip buranın tandırını tatmak gerekirmiş. Listeye aldım; bir sonraki sefere. Tavacı Recep Usta, İstanbul’da da var ancak Ankara’daki süksesini burada yapamadı gibi görünüyor.

8. Cad. No:60 Emek
0312 436 6030
tavacirecepusta.com

Beykoz İşkembecisi

Gece 12’den sonra gidilecek adres. Atakule’nin ordaymış.

Hoşdere Cad. 212/A, Ayrancı
0312 442 6868
beykoz.com.tr