Yakın zamanda Taksim’de Sıraselviler Caddesi’nin girişinde -daha çok yurt dışında görmeye alışık olduğumuz tarzda- mini bir kahve dükkanı açıldı. Kırmızı renkli, kapısının önünde 3 tane bar sandalyesi olan, sabah işe giderken önünde 2 dakika durup espresso shot yapmalık bir yer.

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; İstanbul’da içtiğim en güzel kahveyi yapıyorlar. Açık ara öndeler. Mutlaka gidip bir kahvelerini için, bambaşka bir deneyim yaşayacaksınız.

Adı kahvelerinden geliyor ve burada sadece kahve yapıyorlar. Single origin denen, tek bir menşeden gelen (yöresel kahveler), kahve çekirdeklerini karıştırmadan kahvelerini hazırlıyorlar. Hepsinin orijini Afrika; Kenya (Nyeri), Rwanda (Kivu), Etiyopya (Sidamo) ve Burundi (Musema), kısa süre önce Tanzanya (Mbeya) da eklendi. Toplam 14 çeşit kahveleri varmış; yakın zamanda olmayanlar da eklenecekmiş. Çekirdeklerini kendileri kavuruyorlar. Hatta kavurdukları çekirdekleri 250 gr’lık paketlerde satıyorlar. Ayrıca kahvelerinin hepsi Direct Fair Trade, yani ‘adil ticaret’ kurallarına uygun. Detaylarını merak ederseniz Türkçe ve İngilizce Wikipedia linklerini aşağıda görebilirsiniz.
TR: tr.wikipedia.org/wiki/Adil_ticaret
EN: en.wikipedia.org/wiki/Fair_trade

Espresso makinesinde yapılan kahvelerin yanı sıra Hario ve Chemex’leri var. Kahve fiyatlarından bazıları; espresso 5 TL, Americano 6 TL, Hario V60 7,5 TL, Chemex 11 TL.

Mini bir dükkan olmasına rağmen iki baristası var. Baristalardan Özgür Bey (Genç) kahve konusunda çok bilgili. Zamanınız olduğunda 5 dakika oturup kahveleri bir de ondan dinleyin.

Origin Coffee’ye ilk defa birkaç hafta önce gittim. Kenya, Rwanda, Burundi ve Etiyopya çekirdeklerini görünce itiraf etmeliyim çok şaşırdım. Çünkü hem Afrika kahvelerini İstanbul’da bulmak zor hem de hepsinin hazır bulundurulması önemli. Böyle güzel kahveleri bir arada görünce hepsini tatmak istedim. Her birinden birer espresso isteyip arka arkaya tattım.

Kenya Nyeri ile başladım. Kreması çok yoğundu ve güçlü gövdesi olan bir kahveydi. Böğürtlen aroması oldukça kendini belli ediyordu. İlk yudumda beğendim. Sonra da zaten favorim oldu.
İkinci olarak Burundi Musema içtim. Kenya kadar dolgun değildi ancak şimdiye kadar içtiğim en sert kahveydi diye rahatlıkla söyleyebilirim. İkinci yudumu almayı hiç düşünmedim bile. Sabah ya da ayılmak istendiğinde günün herhangi bir saati içilip, birkaç saniye içinde insanı kendi getirecek bir kahve. Bu kahvede böğürtlen yanı sıra çikolata tadı da ön plandaydı.
Üçüncü olarak Rwanda Kivu’da sıra. Origin’deki kahveler arasındaki bence her anlamda en hafifiydi. Portakal çiçeği, tatlı mandalina ve karamel lezzeti ön plandaymış; birkaç kere daha içtikten sonra bu lezzetlerle ilgili bir şey söyleyebilirim.
Son olarak sıra Etiyopya Sidamo’da. Öncelikle söyleyebileceğim dengeli bir kahve ve turunçgil aroması çok önde, özellikle son yudumda iyice kendini belli ediyor. Ne sert ne yumuşak diyebilirim. Her zaman herkesin içebileceği güzel bir kahve.
Bu kahveler arasında beğeni sıralamam şöyle oldu; Kenya, Etiyopya, Burundi, son olarak Rwanda.

Geçen hafta tekrar gittiğimde çekirdek olarak Tanzanya eklenmişti. Onu da denedim. Kahve fazla mı kavrulmuştu o yüzden mi bilmiyorum ama biraz acı geldi. Yalnız şunu da belirteyim; ilk defa bir Tanzanya kahvesi içiyorum. O da Kenya gibi oldukça dolgun ve yoğun bir kreması olan bir kahve. Ben o tatları ilk içişimde alamadım ancak hem tatlı bir kahveymiş hem de fındık ve çikolata lezzetleri ön plandaymış.

Eğer siz de benim gibi hepsini tatmak isterseniz sıralama için önerim; Burundi, Tanzanya, Kenya, Etiyopya, Rwanda. Yalnız birer yudumdan fazla içmeyin; miktar olarak hepsi çok fazla.

Sıraselviler’deki ilk dükkandan sonra yakında Balmumcu’da ikinci şubelerini açacaklarmış. Orası oturma düzenli ve kahve dışında yiyecek şeyler de olacakmış. Bana kalsa böyle mini haliyle devam etsin derdim. İleriye dönük planladıkları ve hayal ettikleri şey ise, At Origin Coffee sadece Türkiye ile sınırlı kalmayan, dünya çapında tanınan, olması gerektigi gibi iyi kahvenin bulunabildiği, çalışanları ve müşterileriyle mutlu bir Türk firması olmak… Yolları açık olsun.

atorigincoffee.com
Sıraselviler Caddesi No:17  Taksim (Alkoçlar Oteli’n yan tarafında)

origin-coffee-mbcb_05

origin-coffee-mbcb_03

origin-coffee-mbcb_04