Domates zamanı gelene kadar mozzarellayı bir de roka ile deneyin. Yalnız içinde tahıl, bakliyat ya da et olmadığı için bu salata çok doyurucu değil. O yüzden tek başına bir öğün olarak yemek yerine, yemek öncesi başlangıç olarak ya da uzun bir akşam yemeğinde güçlü tatlar arasında damaktaki tadı nötr hale getirmek için tercih edebilirsiniz.

Güzel roka bulmak kolay ancak mozzarella için biraz zorlanabilirsiniz. Marketlerde minik toplar halinde satılanlar yerine Anadolu yakasında Kadıköy’de Balık Pazarı’ndaki Altınoluk’a haftanın belli günleri Adapazarı’ndan nefis mozarella geliyor, oradan alabilirsiniz. Avrupa yakasında ise Maçka-Valideçeşme’deki Rani Çiftliği’ninkini önerebilirim. Zorlu Center içindeki Eataly de günlük olarak yapıyor. Lokasyonunuza göre bu 3 adresten birinden edinebilirsiniz.

2 kişilik
1 demet roka
1 büyük top mozzarella
Yarım kırmızı elma
3-4 çorba kaşığı zeytinyağı
2-3 çorba kaşığı nar ekşisi
Bir çay kaşığı çörek otu

Rokaları yıkayıp kuruladım. Elimle 3-4 cm uzunluğunda koparıp büyük bir buzdolabı poşetine koydum. Zeytinyağı ve nar ekşisini ilave edip ağzını kapadım ve poşeti çalkaladım (tüm malzemeler bu şekilde iyi karışıyor). Sonra rokaları salata kasesine aldım. Mozzarella ve elmayı ince kesip koydum. En son da hepsinin üzerine bir çay kaşığı kadar çörek otu serptim.

Altınoluk – Kadıköy Balık Pazarı
Caferağa Mah. Güneşlibahçe Sok. No:16-A Kadıköy
www.mybeautifulcookbook.com/2013/10/altinoluk-kadikoy-carsi

Rani Çiftliği – Valideçeşme
Vişnezade Mh. Süleyman Seba Cad. No:60 Beşiktaş
www.ranifarm.com

Eataly – Zorlu Center, Levent
www.eataly.com.tr