Gamze Bursa’nın Net 425 gr adlı kitabındaki Tahin Soslu Sote Mantar’ı yediğimden beri aklımda tahin soslu bir salata yapmak vardı. Tarifte mantarın üzerine döktüğü kavrulmuş susam da çok hoşuma gitmişti. Birkaç hafta önce Eskişehir’e gidip yerli güzel susam alınca bu tarif için parçalar birleşmeye başladı. Hafta sonu bir arkadaşımda nohutlu salata yiyince, o da aklıma düştü. Son olarak da ne zamandır avokadolu bir salata yapmak istiyordum. Malzemeler bir araya bu şekilde geldi ve ilk seferde benim damak zevkime göre nefis bir salata ortaya çıktı.

2 kişilik
Bir demet roka
6 yaprak kıvırcık marul
1 avokado (yumuşamış)
1 su bardağı nohut (haşlanmış)
6 çorba kaşığı zeytinyağı
1 çorba kaşığı tahin
4 çorba kaşığı nar ekşisi
1 çorba kaşığı susam
2 çorba kaşığı limon
Tuz

Haşlanmış nohutum ve birkaç gün önce alıp evde bekleterek olgunlaşan avokadom olduğu için bu salatayı hazırlamam kısa sürdü.
Marul ve rokaları yıkayıp kuruladım. Büyükçe bir kaseye roka ve marul yapraklarını 3-4 cm enine ve boyuna aynı kalınlıkta olacak şekilde elimde koparıp koydum.
Sosu için zeytinyağı, tahin, nar ekşisi ve tuzu minik bir kavanoza koyup çalkaladım. Sosu marul ve rokaların olduğu kaseye döktüm ve iyice karıştırdım. Servis yapacağım tabağa soslu salatayı eşit böldüm. Bir yandan susamı kısık ateşte minik bir tavada 2 dakika kadar kavurdum. Avokadoyu ikiye kesip uzunlamasına 3-4’er mm kalınlıkta kesip salata kaselerinin bir kenarına koydum ve üzerlerine birer çorba kaşığı limon suyu döktüm. Nohutları da eşit bölüp kaselerin öbür tarafına koydum. Üzerine biraz tuz serptim. En son, kavrulan susamları salatanın üzerine ekledim.