Aklıma düştü bir kere… İki hafta kadar önceydi; Nişantaşı’nda bir arkadaşıma gittim. ”Bu ara Zeynel‘in sorbelerine fena sardım; hele mandalinalısı var ki sorma” demesiyle sipariş vermesi bir oldu. Kısa süre sonra sorbeler geldi; çilek ve mandalina istedik. Normalde seçimim kırmızı meyvelerden yana olur ancak bu kez öyle olmadı. Mandalina açık ara iyiydi.

Sorbe yapma fikri böyle başladı. Önce balkabak ile yaptım. (Yakında onun da tarifini vereceğim). Ardından mandalina. Yalnız mandalinayı biraz az alınca portakal eklemek durumunda kaldım. Bir sonrakinde daha fazla alırım deyip dert etmedim. İyi ki de etmemişim. Çünkü bu haliyle çok beğendim. O yüzden de hemen tarifi yazmaya karar verdim.

6 kişilik (Kişi başı 2 top)
1 su bardağı taze sıkılmış mandalina suyu (yaklaşık 600 gr mandalina)
1 su bardağı taze sıkılmış portakal suyu (yaklaşık 700 gr portakal)
1 limonun suyu
100 g şeker (yarım su bardağından biraz az)
100 g su (yarım su bardağından biraz az)

Şeker ve suyu bir tencereye koyup kaynayana kadar karıştırdım. Kaynayınca altını kısıp, 10 dakika şerbet kıvamına gelene kadar kaynatıp soğuması için bir kenara bıraktım.
Şerbet soğurken meyveleri sıktım. Şerbet soğuduktan sonra tüm malzemeleri bir sürahinin içine koyup iyice karıştırdım (tadına bakın, eğer size göre şekeri fazla ise 1-2 mandalina sıkıp ekleyebilirsiniz).
Dondurma makinesini çalıştım (bir gece önce haznesini derin dondurucuya koymayı unutmayın). Karışımı yavaş yavaş makineye döktüm. 30-35 dakika çevirdikten sonra kapağı olan bir kaba boşaltıp kapağını kapatıp derin dondurucuya koydum. Ben ertesi gün için yapmıştım, aynı gün yemeyi planlıyorsanız en az 4 saat derin dondurucuda kalması gerekiyor.
Sorbeyi servis etmeden 5 dakika kadar önce derin dondurucudan çıkarıp oda sıcaklığında beklettim. Sonra servisini yaptım. Yanına isterseniz nane ya da benim gibi bir minik dal fesleğen koyabilirsiniz.

Sorbeyi genelde ya tatlı niyetine ya da serinlemek için yiyoruz ancak farklı bir fikir vereyim. Bu tarifin şekerini azaltıp biraz limonunu artırırsanız, uzun bir akşam yemeğinde damağı temizlemek için -başlangıçlardan sonra- ana yemek öncesi servis edebilirsiniz. Fine dining restoranlarda çoğu zaman limon sorbe veriliyor ancak dediğim şekilde yapılırsa da aynı görevi üstleneceğini düşünüyorum.

mandalina_sorbe_mbcb_03

mandalina_sorbe_mbcb_02