Birkaç yıl önce Toskana’ya gittiğimde kaldığımız otelin hem sahibi hem de şefi Gabriella bir sabah kahvaltıda yaban mersinine çok benzeyen bir meyve ile tart yapmıştı. ”Sabah topladım.” diyerek anlatmaya başlamıştı. ”Bizim evin arka tarafında -meyveleri göstererek- bunlardan çok var. Kimse toplamıyor. Ben de onlarla tart yapıyorum. Çok tatlı olmadıkları için özellikle hoşuma gidiyor.” demişti. Ne zaman yaban mersinli bir şey yapacak olsam bu hikaye aklıma gelir…

Bir süredir milföy hamuruyla tart yapmak istiyordum. Milföy biraz yağlı bir hamur olduğundan üzerine yapacağım krema olabildiğince hafif olmalı diye düşündüm. Bunun üzerine bildiğim en hafif ve kolay krema tarifi olan –tiramisu tarifindekini– yapmaya karar verdim. Hem içindeki labne peyniri hamura da yakışacaktı. Tabanında milföy, üzerinde hafif bir krema, en üstte de ballı limon suyunda bekletilmiş yaban mersini olur diyerek başladım yapmaya…

4 kişilik

Hamuru için;
4 kare milföy hamuru (2li yapışık olanlardan almanız iyi olur-onlardan olursa 2 tane yeterli)
1 yumurta sarısı

Kreması için;
500 ml süt
5 çorba kaşığı toz şeker
3 çorba kaşığı mısır nişastası
1 paket vanilya
4 çorba kaşığı labne peyniri
Yarım limon kabuğu rendesi

Üstü için;
250 g kadar yaban mersini (mevsimine göre çilek, böğürtlen ya da frambuaz da kullanılabilir)
Yarım limonun suyu
2 çorba kaşığı bal

Milföy hamurlarını derin dondurucudan çıkardım ve yağlı kağıt serdiğim masanın üstüne yumuşamaları için bıraktım.
Sonra kremayı yapmaya başladım. Süt, toz şeker, nişasta ve vanilyayı, her birini tencereye yavaş yavaş döküp aynı anda hızlı şekilde çırptım. Kaynayıncaya kadar karıştım. Sonra ocaktan alıp soğumaya bıraktım (Soğuk su dolu bir kabın içine tencereyi koyarsanız kısa sürede kremayı soğutabilirsiniz). Oda sıcaklığına gelince iyice soğuması için buzdolabına koydum.
Krema soğurken milföy hamurlarını biraz açıp kenarlarını içe doğru dört bir tarafını kıvırdım. Açılmamaları için (iç tarafını) çatalın ucu ile bastırdım. Hamurların orta kısmı (krema koyacağım yer) çok kabarmasın diye iç kısmında çatalla delikler açtım. Kenarlarına bir fırça ile yumurta sarısını sürdüm. 200 derecede ısınmış fırında yaklaşık 15-20 dakika pişirdim. Çok kabarırsa pişerken bıçak yardımıyla minik delikler açabilirsiniz. Milföylerin üzerine krema koymadan önce oda sıcaklığına gelmeleri gerekiyor. Onlar soğurken yaban mersinlerini hazırladım. Yıkayıp iyice kuruladım. Bir kasede yarım limon suyunu ve balı karıştırıp mersinleri de ilave ettim.
Buzdolabındaki kremayı çıkarıp 4 çorba kaşığı labne peyniri ve limon kabuğu rendesini ilave edip 2-3 dakika mikserle çırptım.
Yaban mersinlerini bir süzgeçe alıp ballı limon suyunu süzdürdüm.
Soğuyan hamurunların üzerine iki çorba kaşığı kremadan koydum ve eşit şekilde üzerine yavaşça dağıttım. Sonra mersinleri üzerine dizdim. Direkt servisini yaptım.

İki not:
– Kremayı tarifteki ölçüye göre yaptığınızda neredeyse yarısı artıyor. İster yarım ölçü yapın, isterseniz de yağlı bir krema olmadığı için kalanını buzdolabına koyup sonra muhallebi gibi yiyebilirsiniz. Ben öyle yapıyorum.
– Milföy hamuru kullandığım için bu tatlı buzdolabına girince iyi olmuyor. O yüzden yaptıktan sonra kısa sürede yemenizi tavsiye ederim.

yaban_mersinli_tart_mbcb_02

 

yaban_mersinli_tart_mbcb_04

 

yaban_mersinli_tart_mbcb_05