İki yıl oldu sanırım; Tepebaşı’ndaki İstanbul Culinary Institute‘nün restoranında bu mevsimde gittiğimde öğlen benzer bir salata yemiştim. Hala yapıyorlar mı bilemiyorum; gitmeyeli uzun zaman oldu. Dün pazarda körpe ıspanakları ve Trabzon hurmalarını görünce aklıma düştü.

Kullanılan malzemeler dolayısıyla alışık olduğumuz salatalardan biraz farklı bir tadı var. Benim gibi salatada meyve sevenlerin ve yeni tatlara açık olanların beğeneceğini ve yapacağını düşünüyorum. Yan yemek gibi değil de öğlen tek başına yenecek salatalardan. İçindeki yumurta dolayısıyla da gayet doyurucu. Eğer yanında bir şeyler olsun isterseniz, ızgara et gibi sossuz, daha sade yemekleri tercih edebilirsiniz.
2 kişilik

200 g körpe ıspanak
2 adet Trabzon hurması
Yarım çay bardağı çam fıstığı
2 yumurta
3 çorba kaşığı zeytinyağı
1 çorba kaşığı nar ekşisi (isteğe göre artırılabilir)
Yarım çay kaşığı tuz

Körpe ıspanakları yıkayıp iyice kuruladım. Hurmaları da yıkayıp kabuğunu soydum ve dilimledim. Çam fıstığını tavada kavurdum. Zeytinyağı, tuz ve nar ekşisini bir kasede karıştırdım.
Yumurtalar için su kaynattım. Kaynamış suya önce biraz tuz döktüm, sonra buzdolabından çıkardığım yumurtaları yıkayıp bir çorba kaşığı ile kaynar suya batırıp çıkardım. Bu işlemi 3 sefer tekrarlayıp suya bıraktım. Diğer yumurtayı da aynı şekilde yapıp suya koydum. Tam 6 dakika pişirdim (kaysıdan fazla pişsin istiyorsanız 1 dk daha pişirin). Sonra alıp soğuk sudan geçirip kabuğunu soydum.
Ispanakları ve kasedeki sosu bir buzdolabı poşetine koyup, ağzını kapatıp çalkaladım. Bu sayede ıspanakların tamamı soslandı. Salata kasesine buzdolabı poşetini ters çevirerek koydum. Üstüne dilimlenmiş hurmaları dizdim ve çam fıstıklarını serptim. En son da yumurtaları koyup ikiye kestim. Servisini yaptım.