Börülce seviyorsanız bu salatayı da severseniz; aynı ailedenler. Çoğunlukla Güneydoğu Anadolu mutfağında kullanılan bir bakliyat. Börülce ile mercimek arasında bir tadı var. Genellikle de piyaz gibi salatası yapılıyor.

Özellikle yazın soğuk soğuk dolaptan çıkarıp yemelik bir salata. İnce kıyım bir rokanın üzerine de çok yakışacağını düşünüyorum.
Oldukça doyurucu; üzerine yumurta haşlayıp koyarsanız iyice doyurucu olacaktır.

1 çay fincanı maş fasulyesi
1 küçük boy kuru soğan
2-3 adet taze soğan
Yarım demet maydanoz
Yarım demet nane
4-5 çorba kaşığı zeytinyağı
2-3 çorba kaşığı nar ekşisi
Tuz

Yaklaşık 2 litre suda maş fasulyelerini yıkayıp 10 dakika haşladım. Sonra suyunu süzüp tekrar aynı miktar suda 10 dakika kadar daha haşladım (her iki su da kaynar olmalı). Diri kalmayacak ve dağılmayacak kadar pişirmek gerekiyor. Fasulyeye göre değişebilir o yüzden süreyi bakarak ve tadarak ayarlamak gerekiyor. Eğer bir gece önceden ılık suya koyarsanız ikinci pişirmeyi daha kısa yapmalısınız.
Haşladığım fasulyelerin suyunu süzdüm, soğumasını beklerken diğer malzemeleri hazırladım. Önce kuru soğanı minik doğranıp biraz yağ ile kavurup fasulyelere karıştırdım. Ardından taze soğan, maydanoz ve naneleri incecik doğradım. Onları ve zeytinyağı, nar ekşisi, tuzunu ilave edip tüm tatların birbirine karışması için yaklaşık 1 saat bekledim sonra servisini yaptım.

mas_piyazi_mbcb_01

mas_piyazi_mbcb_03