Geçen hafta pazar günü uyandım; daha gözlerim açılmamış, burnuma bir maya kokusu geldi. Sonra tıkırtıları duydum. İçimden ”Annem kalkmış ve nefis bir şeyler yapıyor” dedim. Mutfağa yaklaşınca haşhaşın kokusunu da aldım. Annem sabah 7’de kalkmış, hamur yoğurmuş, 1 saat mayalandırmış, çörekleri yapıp tepsiye koymuş, yarım saat tepside mayalanmasını beklemiş; ben işte tam o sırada uyanıp yanına gitmişim…

Anlayacağınız herkesin yapmaya kalkışacağı bir iş değil; 9 gibi kahvaltı masasında sıcacık çörekler olsun istiyorsanız, 7’de uyanmak gerekiyor.

Sabah erken kalkıp yapabilirseniz kahvaltı için şahane oluyor; hem peynire hem de reçele yakışıyor. Yanında da güzel bir çay oldu mu tam pazar kahvaltısı oluyor.

hashasli_corek_mbcb_02

Hamuru için:
20 g yaş maya
300 ml ılık süt
500 g un
50 ml zeytinyağı (yarım çay bardağı kadar)
10 g tuz

İç malzemesi:
1 çay bardağı kadar zeytinyağı
2 çorba kaşığı dövülmüş haşhaş
İsterseniz bir çay bardağı kadar dövülmüş ceviz de koyabilirseniz.

Oda sıcaklığındaki maya ve ılık sütün yarısını maya eriyene kadar bir yoğurma kabında bir kaşıkla karıştırdım. Ardından un, kalan süt ve zeytinyağını (yarım çay bardağı) ilave edip yoğurdum. En son tuzu ekledim. Hamuru düz bir zemine alıp vura vura kıvama gelmesini sağladım (zemine hamur yapışmaması için ilk seferde çok az un serpebilirsiniz – hamurun yüzeyi düzleşmeye başlayınca olmuş demektir). Sonra hamuru üçe bölüp küçük bezeler yapıp yuvarladım ve yağladığım zemine aralarında mesafe olacak şekilde dizdim. Üzerlerine çok sıkı olmayacak ve hava almayacak şekilde streçledim ve keten bez örttüm. Yaklaşık bir saat bu şekilde mayalanmalarını bekledim.
Bir kasede haşhaşı bir çay bardağı zeytinyağı ile iyice karıştırdım.
Büyük fırın tepsisine 1,5 çorba kaşığı haşhaşlı karışımdan döküp zeminine yaydım. İlk bezeyi tepsiye alıp yaklaşık onun büyüklüğünde elimde açtım. Açtığım hamurun üzerine 1,5 çorba kaşığı haşhaşlı karışımdan döktüm ve elimle her tarafına sürdüm ve hamuru uzunlamasına dörde kestim. İki parçayı üst üste koyup ucundan başlayarak kıvırdım (burma gibi düşünebilirsiniz). Kıvırdığım hamuru 3 cm büyüklüğünde kestim. 26 cm’lik yuvarlak tepsinin içine sıkıca dizdim (kestiğim gibi koyuyorum). Diğer iki hamur parçasını da üst üste koyup burdum ve kesip tepsiye yerleştirdim. Kalan bezeleri de aynı şekilde hazırladım (yeni beze için yine tepsiye 1,5 çorba kaşığı haşhaşlı karışımdan dökmeyi unutmayın; o unutulabileceği için özellikle belirttim). Hepsini yaptıktan sonra fırın tepsisinde kalan haşhaşları da elimle hamurun üzerine sürdüm ve yarım saat tepside mayalanmasını bekledim. 200 derecede fırını 10 dakika ısıttıktan sonra fırının orta yerine koyup 20-25 dakika pişirdim. Sıcak sıcak servisi yaptım.

hashasli_corek_mbcb_01