Bu aralar canım nohut istiyor, ama yemeğini değil. Çünkü ben nohutu bamya yemeğinin içinde, tavuklu pilavda ya da çorbada daha çok seviyorum.

Bu çorbayı yapmaya karar verdiğimde aklımda 3 şey vardı; kış geldi, şöyle dumanı tüten bir çorba yapayım. Ama nohutlu olsun. Bir gün önceden kalan kasap köfteleri değerlendireyim. Kış olunca çorbada et ya da et suyu tadını arıyorum. Köftelerim de olduğuna göre tamamdır dedim ve yapmaya başladım.

Tam istediğim gibi oldu. Nohutlu, etli ve ekşili (yoğurt biraz ekşiydi). Yanına başka bir şey de yapmaya gerek yok. Bu çorbayı artık kış boyu yaparım.

kis_corbasi_mbcb_00

4-6 kişilik

4 su bardağı su
1 su bardağı haşlanmış nohut
3-4 adet kasap köfte
1 su bardağı süzme yoğurt (biraz ekşiyse daha güzel oluyor)
1 yumurta sarısı
2 çorba kaşığı un
2 çorba kaşığı tereyağı
1 çorba kaşığı kuru nane

Nohutları bir gece önceden sıcak suyla ıslatıp ertesi gün haşladım. Derin dondurucunuzda hazır haşlanmış varsa onu da çözdürüp kullanabilirsiniz.
4 su bardağı suyu bir tencerede kaynattım. O kaynarken kasaptan aldığım 3 adet büyükçe köfteyi (küçükse 4 adet olsun) minik yuvarladım. Su kaynayınca nohut ve köfteleri suya attım.
Süzme yoğurt, un ve yumurtayı (sarısını) bir kapta iyice çırptım. Sonra kaynayan sudan yarım kepçe alıp içine boşaltıp iyice karıştırdım. Bu işlemi 4-5 beş kez, kıvamı iyice sıvılaşana kadar yaptım. Ardından bunu nohut ve köftelerin olduğu suya yavaş yavaş, bir yandan karıştırarak boşalttım. Kaynayana kadar karıştırdım. Kaynadıktan sonra 15-20 dakika pişirdim.
Tereyağını erittim. İsterseniz benim gibi porsiyonladığım kaselere azar azar tereyağından dökebilirsiniz, isterseniz hepsini çorbanın içine karıştırabilirsiniz. Üzerine biraz kuru nane de döktüm, artık tamamdır; nefis bir kış çorbası hazır.

kis_corbasi_mbcb_02

 

kis_corbasi_mbcb_03