Birkaç yıl önce Toskana’da üzerine sadece zeytinyağı dökülmüş ızgara kabak yediğimde gerçekten çok beğenmiştim. O zaman kendi kendime, ”Mutlaka ben de yapmalıyım” demiştim. Yakın zamanda da ızgara kabaklı bir tarif karşıma çıkınca, aklıma yeniden düştü. O tarifte bol fesleğen kullanılmıştı; ben onun yerine kapariyi tercih ettim. Geçen hafta evde verdiğim partiyi fırsat bilip yaptım ve kabakla pek arası olmayan bir arkadaşımın ‘bir kabak ancak bu kadar güzel olabilir’ dediğine şahit oldum.

Bu tarifi, ızgara kabağın ne kadar güzel olduğunu bilmiyorsanız mutlaka denemelisiniz. Birilerini şaşırtmak için de yapabilirsiniz. Ayrıca, uzun bir akşam yemeğinde baskın tatlar arasında damağı temizlemede iyi bir görev üstlendiğini de söylemeliyim.

(Yaklaşık 20 adet)
4 orta büyüklükte kabak
3-4 çorba kaşığı labne peynir
1 çay bardağı kapari (turşu)

Dökme demir tavayı ocağın büyük yerine koyup altını kıstım. 10-15 dakika boyunca ısınmaya bıraktım. Tava iyice ısınana kadar kabakları yıkayıp tırtıklı bir bıçağın tersi ile kabuğunu incelttim ve 2 mm kalınlığında boyuna kestim (eşit kalınlıkta yapabilmek için mandolininiz varsa onunla kesmenizi öneririm). Kabakların, tava iyice ısınınca altını sonuna kadar açık şekilde her iki tarafını ızgara yaptım. Bütün kabakları ızgara yapmak
yarım saat kadar sürüyor.
Kaparileri kağıt bir havlunun üzerine koyup kuruladım (hiç suyu kalmamalı). Sonra onları kesme tahtasında çok minik olmamak kaydıyla bıçakla doğradım. Labne peyniri büyük bir kaseye alıp pürüzsüz olana kadar karıştırdım. Sonra labneye kaparileri ekledim.
Sıra geldi sarmaya; bir tatlı kaşığı kadar karışımı ızgara kabak diliminin ucuna koydum ve dikkatlice sardım. Kabağın açılmaması için diğer ucuna çok az karışımdan sürdüm. Peynir, kabağın ucunun yapışmasını sağlıyor.
İster hemen servis edebilirsiniz, isterseniz de hava almayan bir saklama kabına koyup buzdolabında tutup daha sonra servisini yapabilirsiniz.

ızgara_kabak_sarma_mbcb_02