Domates turşusunun düşkünü olmadığım için yapmayı düşünmüyordum ancak pazardaki turuncu-yeşil domatesler gözüme o kadar güzel göründüler ki dayanamadım, aldım. Annemin turşu tarifindeki ölçüleri baz alarak yaptım ancak bu kez suyunu kaynatarak denemeye karar verdim (annem suyunu kaynatmıyor).

(İki orta boy cam kavanoz)
Yarım kilo turşuluk minik domates
12 diş sarımsak
10 adet nohut
2,5-3 su bardağı su (içme suyu)
1 tatlı kaşığı şeker
1 tatlı kaşığı limon tuzu
2,5 çorba kaşığı kaya tuzu
Yarım çay bardağı elma sirkesi

Orta büyüklükteki iki cam kavanozu (kapakları ile birlikte) yıkamak için bulaşık makinesine koydum (sterilize etmek için). Kavanozlar yıkanırken 3 su bardağı suyu bir tencereye koyup, içine şeker, limon tuzu ve kaya tuzunu ilave edip karıştırarak kaynattım ve soğuması için kenara aldım.
Sarımsakların kabuklarını soyup büyük olanları ikiye üçe kestim. Nohutları yıkadım.
Bulaşık makinesi bitince hemen kavanozları çıkardım (kapakları sıcak kalması için içinde bırakttım). Kavanozların dibine nohutların tümünü (eşit şekilde) ve sarımsakların bir kısmını koydum. Yıkanmış kurulanmış domatesleri kavanoza yerleştirdim. Ara ara sarımsak da ekledim.
Soğuyan suya sirkeyi ilave edip karıştırdım ve sonra bu suyu kavanozlara boşalttım (kavanozların ağzına kadar su olması gerekiyor). Kapakları sıkıca kapadım. Kapakları bulaşık makinesinden çıkardığım için sıcaklardı. Eğer sizinki soğursa kaynamış suya atıp 1-2 dakika tuttuktan sonra çıkarıp kurulayıp sıcak sıcak kavanozlara kapatabilirsiniz.
Sonra kavanozları evin serin ve karanlık bir yerine koydum. Bir ay bu şekilde beklettikten sonra turşular olacak.

domates_tursusu_mbcb_02