İşten çıktınız, eve gittiğinizde sizi yormayacak, zamanınızı da çok almayacak ancak lezzetli, sağlıklı ve aynı zamanda doyurucu bir salata yapmak istiyorsunuz. İşte o salata bu salata!

Sıkışık bir zamanda ortaya çıkmış bir tarif. Brokoliyi çok severim ancak böylesi güzel bir salata olacağını itiraf edeyim beklemiyordum. Tadar tatmaz, ‘ben bu salatayı her gün yiyebilirim’ dedim.

Hazırlaması oldukça kolay; brokoli buharda haşlanıyor, üzerine limonlu-sarımsaklı sos dökülüyor, en üste de tavada pişirilen hellim konuluyor.
Tek başına bir öğün olarak yenebilecek bir salata. Eğer sosuna sarımsak koymazsanız da Sauvignon Blanc şarabı ile nefis oluyor.

(2 kişilik)

Orta büyüklükte bir brokoli (yaklaşık yarım kilo)
4 dilim hellim peyniri (1 cm kalınlığında)
1 limon (suyu sıkılacak)
1 diş sarımsak (havanda dövülecek)
4 çorba kaşığı sızma zeytinyağı
1 çay kaşığı tuz
Yarım çay bardağı sirke (brokolileri yıkamak için)

Brokolileri çiçeklerinden ayırıp sirkeli suda 10-15 dakika bekletip yıkadım.
Ikea’dan aldığım papatya şeklindeki delikli buharda pişirme aletini iki parmak su koyduğum genişce bir tencereye oturtup tencereyi ocağa koydum ve altını açtım. Su kaynayınca brokolileri koyup, tencerenin kapağını kapadım ve altı açık şekilde yaklaşık 7-8 dk pişirdim (bir brokolinin sap kısmını bıçakla kolay kesebiliyorsanız pişmiş demektir). Eğer brokolileri hararetli bir ateşte ve benim gibi buharla pişirirseniz rengi solmuyor.
Hellim peynirinden 4 dilim kestim ve ısınmış tavada orta ateşte biraz kızarana kadar iki yüzünü de pişirdim.
Brokoliler pişerken bir taraftan da sosunu hazırladım. Bir limonun suyunu sıktım; sarımsağı tuzla havanda dövdüm; sonra bunları bir kasede birleştip zeytinyağını ilave ettim, iyice karıştırdım.
Pişen brokolileri servis yapacağım kaseye koydum. Sıcakken üstlerine sostan kaşık kaşık döktüm.
En üste de peynirleri koyup, servisini yaptım.

brokoli_salatasi-mbcb_02