Uzun zamandır aklımda bizim çılbır (İngilizce ‘poach’ denilen), kaynamış sirkeli suya kırılarak pişirilen yumurta yapmak vardı. Çocukluğumda öğlen evde yemek yoksa annemin yaptığı, üzerine de sarımsaklı yoğurt döküp bayılarak yediğimiz bir yemekti. Bu kadar sevmeme rağmen o zamandan beri yemedim; aradan yıllar geçmiş.

Çılbır, benim için kaçamak bir öğle yemeğinin yanı sıra daha çok yazın yediğimizden mi bilmiyorum, patlıcan kızartması gibi bir yaz yemeği. İstanbul’da bugün yazdan kalma bir gün olduğu için sanırım aklıma düştü.

Hasret bitsin dedim ve yapmaya karar verdim. Sonunda da ‘bundan sonsuz yiyebilirim’ dediğim bir salata ortaya çıktı.

cilbirli-patates-salatasi_malzemeleri_mbcb

(2 kişilik)
3 orta boy patates
4-5 çorba kaşığı zeytinyağı
Bir küçük kuru soğan
3 çorba kaşığı yoğurt
1 çorba kaşığı mayonez
2 yumurta
1 tatlı kaşığı sirke
1/3 demet roka
Tuz
Karabiber

Fırını 200 dereceye ayarlayıp ısıtmaya başladım.
Küçük bir tencerenin yarısına kadar su koyup ocakta kaynamaya bıraktım. O sırada patatesleri yıkayıp kabuklarını soydum ve 3cm kalınğında küp küp doğradım. Kaynayan suya bir çay kaşığı tuz ilave edip doğradığım patatesleri içine attım. Tekrar kaynadıktan sonra altı açık şekilde 5 dakika pişirdim ve suyunu tamamen süzdüm.
Büyükçe bir fırın kabını bir çorba kaşığı zeytinyağı ile yağladım. Yarı pişmiş patateslere 3-4 kaşığı zeytinyağı ve bir çay kaşığı tuz ilave edip ısınmış fırına verdim. Sadece 10 dakika pişirip ardından 7-8 dakika ızgaralayacağım.
Patates pişerken kuru soğanı ikiye bölüp ince şekilde (2mm) doğradım ve bir kaseye koyup üstüne bir tatlı kaşığı kadar tuz ektim (soğanın acısını alması için böyle yapıyorum, 5 dk sonra sudan geçirip kurulayacağım).
Rokaları yıkayıp iyice kuruladım.
3 kaşık yoğurt ve 1 kaşık mayonezi bir çırpıcı yardımıyla pürüzsüz olana kadar çırptım.
Ocağa tekrar küçük bir tencerenin yarısına kadar su koyup kaynamaya bıraktım.
Patatesler 10 dakika pişince, fırının ızgara bölümünü açıp (fırın kabı ortada olacak) 7-8 dakika daha pişirdim.
Pişen patatesleri, servis yapacağım kaselere (2 adet) aldım ve üzerine yıkayıp iyice kuruladığım kuru soğanları eşit şekilde bölüştürdüm. Onlar soğurken rokaları elimle minik minik kopardım ve patateslerden artık ciddi buhar çıkmamaya başlayınca üzerine ekledim.
Su kaynayınca içine 1 tatlı kaşığı sirke koyup direkt yumurtayı içine kırdım (yumurtaları teker teker pişireceğim) ve sadece 1 dakika pişirdim. O pişerken içinde patates, kuru soğan ve roka olan kaselere 2’şer çorba kaşığı yoğurt sosu döktüm.
Pişen yumurtayı bir süzgeç yardımı ile sudan aldım, salatanın üzerine koydum ve değirmenle karabiber serptim.
Diğer yumurtayı da aynı şekilde suya kırdım ve 1 dakika sonra süzüp diğer kasenin üzerine aldım; ona da karabiber serpip servis yaptım.