Kadıköy Çarşı’da, balıkçıların biraz ilerisinde (Çiya’ya gelmeden) Altınoluk adında çok sevdiğim bir dükkan var. Altınoluk’la 4-5 yıl kadar önce, taze loru -Feriköy’deki Organik Pazar’a sırf taze lor almak için sabah 6’da gidecek kadar- çok seven bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine tanıştım. O zamandan beri Kadıköy’e gidip de Altınoluk’a uğramadan döndüğüm pek nadir olmuştur.

Altınoluk’ta Antakya’dan Bolu’ya, Konya’dan Ege’ye kadar farklı birçok yöreden yerel ürünler satılıyor. Zeytinin, zeytinyağının, peynirin, yoğurdun, tereyağının, nar ekşisinin, bulgurun, reçelin, kuru meyvelerin en güzelini bulup getiriyorlar. Hatta arkada küçük bir mutfakları var, burada kendi kurabiyelerini yapıyorlar. Çiğ süt bile bulunabiliyor; böyle taze ürünlerin hepsinin geldikleri belli günler var. Gide gele ne ne zaman geliyor öğreniliyor.

Örneğin Karaman’dan gelen ve mağaralarda bekletilerek yapılan yerli rokfor diyebileceğimiz obruk peyniri de var, Balıkesir’den gelen isli peynir de. Taze lorunu söylemeden olmaz; ricotta gibi, tam ekmeğin üzerine sürmelik. Bolu’dan gelen ekşi maya ile yapılan patatesli ekmekleriyle nefis oluyor. Bu ekmeği bir de Balıkesir Ünal Çiftliği’nden gelen süzme yoğurtla çok seviyorum. Her gittiğimde bu yoğurttan almazsam olmuyor. Antakya Günsa Çifliği’nden gelen nar ekşisi ve zeytinyağı çok çok çok güzel. Artık başka nar ekşisi beğenemiyorum, salata yeme nedenim oldu desem abartmış olmam. Bir de eğer zamanıysa kuru meyveler müthiş oluyor. Şimdi de tam mevsimi. Mesela bugün gittiğimde kuru erik aldım; eriğin taze halinden bile güzel, nar ekşisi gibi, bayıldım. Bitmeden hemen yarın gidip biraz daha mı alsam diye düşünüyorum.

Fiyatlara gelince; ürünlerin kalitesine göre makul olduğunu söyleyebilirim. Örneğin 500 ml nar ekşisi (Günsa Çiftliği) 16 TL. Gerçek nar ekşisi olduğunu ve marketlerde satılanlar gibi içinde başka şeyler olmadığını düşünürseniz gayet iyi. Birkaç damlasıyla salataya zaten tadını bırakıyor.

Kadıköy’e çoğu zaman gitme nedenim Altınoluk, bir mutluluk kaynağı… Biliyorsanız bir de benden dinleyin, bilmiyorsanız siz de gidin ve keşfedin istedim.

Caferağa Mah. Güneşlibahçe Sok. No:16-A Kadıköy
0216 414 8311

altinoluk-kadikoy_carsi-mbcb_04

altinoluk-kadikoy_carsi-mbcb_03

 

Yazının aşağıdaki bölümü 21 Şubat 2014 tarihinde güncellenmiştir.
Altınoluk’taki yeni keşiflerimden biri mozzarella. Adapazarı’ndan geliyormuş. Hem salatada hem de pizzada denedim, her ikisinde de sonuç harikaydı. İstanbul’daki az sayıdaki mozzarelladan biri.

mozzarellali_roka_salatasi_mbcb

Fotoğraftaki salatanın tarifi: Yarım demet roka, ince dilimlenmiş yarım mozzarella ve elmanın dörtte biri, nar ekşisi, zeytinyağı, çörekotu

Bir diğer keşfim, Hatay’dan gelen tam buğday unu ile yapılan yufka. Her gittiğimde varsa almadan çıkmıyorum (fazla miktarda alıp derin dondurucuya da koyabilirsiniz). İkili olarak satılıyor (ince olan). Büyükçe bir tavada, katlı şekilde altı kısık olarak uzun zamanda ısıtıyorum. Kıtır nefis bir şey oluyor. Bir süredir onsuz hafta sonu kahvaltısı yapmıyoruz. Peynir tabağının yanına da yakışıyor, aklınızda olsun.