Küçükken annem karışık turşu yaptığında içindeki taze fasulyeleri tek tek seçer hepsini yerdim. Onun dışında fasulye turşusu yapanı da pek görmedim -Karadenizliler’i ayrı tutuyorum-.

Dün pazarda turşuluk malzemeleri ve körpe fasulyeleri görünce aklıma düştü. Annem de yanımda olunca onun verdiği cesaretle yapmaya karar verdim.

Yaptıktan sonra, haftaya da ayrı ayrı salatalık ve biber turşusu yapalım diye konuştuk.

Turşu demişken size küçük bir sır vereyim; rakıya eşlik eden en güzel şeylerden biridir biber turşusu. Biraz peynir, biraz da biber turşunuz oldu mu başka mezeye gerek bile yok.

750 gr taze fasulye
16 diş sarımsak
12 adet nohut
3 su bardağı su
1 tatlı kaşığı şeker
1 tatlı kaşığı limon tuzu
2,5 çorba kaşığı kaya tuzu
Yarım fincan elma sirkesi
3 dal taze nane
5 dal taze maydanoz

Fasulyeler ne kadar taze ve ince olursa turşu o kadar güzel oluyor; o yüzden alırken tek tek seçmeniz iyi olacaktır.
Biri orta biri büyük iki cam kavanozu bulaşık makinesinde yıkadım (evde onlar vardı), kendiliğinden kurumasını sağladım. Fasulyelerin iki yanını kesip yıkayıp kuruladım. Sarımsakların kabuklarını soyup büyük olanları ikiye üçe kestim. Kavanozların dibine nohutların tümünü ve sarımsakların bir kısmını koydum (büyük kavanoza biraz daha fazla olacak şekilde). Fasulyeleri uzunlamasına kavanoza yerleştirdim. Ara ara sarımsak da ekledim. En üste kalan sarımsakları koydum. Bir tencereye 3 bardak su, 1 tatlı kaşığı şeker, 1 tatlı kaşığı limon tuzu, yarım fincan sirke ve 2,5 çorba kaşığı tuz koyup iyice karıştırdım. Sonra suyu kavanozlara boşalttım (kavanozların ağzına kadar su olması gerekiyor). En üste büyük kavanoza 2 dal nane ve 3 dal maydanoz, diğerine de kalanları koyup sıkıca kapaklarını kapadım. Evin serin ve karanlık bir yerine koydum. Bir ay bu şekilde beklettikten sonra turşular olacak. Bir ay sonra instagram‘dan fotoğrafını paylaşacağım.