Yaz başında bir arkadaşım bu tarifi yapmam için göndermişti. Ben de denemek istediklerim listesine eklemiştim ancak nasıl oldu bilmiyorum aklımdan çıkmış. Geçen hafta listeye bakarken gördüm ve evde de pazardan aldığım çok güzel şeftaliler vardı, hemen yaptım.

Yapalı 3-4 gün oldu ve ondan beridir evde başka bir şey içilmiyor. O kadar güzel oldu ki, tek söyleyebileceğim şeftalinin en güzel olduğu bu zamanda hemen deneyin. Bir yaz klasiği olarak favori içeceğim limonataydı, artık şeftali limonatası.
Bol buzlu olmasına özellikle dikkat edin. Akşamları içerken içine biraz votka da koyabilirsiniz.

4 (büyükçe) kupa dolusu su
3/4 kupa dolusu şeker
2 büyük olgun şeftali
5 limon (suyu sıkılacak)

Şeftalilerin kabuğunu soyup gelişi güzel doğradım. Orta boy bir tencereye önce şeker, sonra su ve doğradığım şeftalileri koyup ocağın orta bölümünde altı açık, şeker eriyene kadar sürekli karıştırarak, sonra arada karıştırarak kaynattım. Kaynamaya başlayınca 3-4 dakika daha ocakta tutup altını kapadım. El blender’ı ile şeftali taneleri yok olup eşit dağılana kadar blender’dan geçirdim. Beş limonun suyunu sıkıp ilave ettim. Limon suyunu ekleyince göreceksiniz, şeftali suyunun rengi daha turuncu ve canlı olacak. Biraz soğuyunca, bir huni yardımı ile servis edeceğim güzel şişelere boşalttım. Ağızlarını kapatıp oda sıcaklığına gelince iyice soğumaları için buzdolabına koydum. Yaklaşık 3-4 saat dolapta tuttum.
Servis ederken mutlaka bol buz koymak gerekiyor. Hepsini aynı anda servis edecekseniz 4 kupa dolusu buz koyun. Bardakta servis edecekseniz ise, bardağın yarısına kadar buz koyup sonra üzerini şeftali limonatası ile doldurun. En az 5 dakika böyle bekledikten sonra içmeye başlayabilirsiniz.