Uzun zamandır makarna yapmıyordum. Bu kadar ara verdiğime göre en güzelini yapmalıyım diye düşünüp kolları sıvadım.
Bir demet rokayı, bir küçük paket kremayı ve Tortiglioni-Kalın kesme (mutlaka bununla yapın) makarnayı kaptım marketten eve geldim.
Bir litre suyu kaynamaya bıraktım. Su kaynamaya başlayınca bir tatlı kaşığı tuzu ve makarnanın yarısını (250 gr) suya ilave ettim. Bu kadar makarna aç iki kişiye, normalde de 3 kişiye yeter. Makarna pişerken rokaları yıkadım, kuruladım. Makarnanın pişmesine yakın, yani yaklaşık 10 dakika sonra yan ocakta büyükçe bir tavanın içinde bir paket kremayı ve bir demet rokayı (rokaları 3-4’e kesip) koyup, biraz da taze karabiber ekleyip makarna pişene kadar çevirdim, yani yaklaşık 5 dakika.
Bu makarnayı pişirme süresi olarak paketinin üstünde 13 dakika yazıyor olsa da ben her zaman 2-3 dakika fazla pişiyorum. Pişen makarnaları tavanın içine koyup az da tuz ilave edip iyice karıştım. Ve evet, dünyanın en güzel makarnalarından biri hazır. Üstüne biraz parmesan rendelendi mi de tadından geçilmez…
Roka ve makarnayı yan yana hayal edemeyip sakın önyargılı davranıp da denememezlik etmeyin.
Sevgili arkadaşım Nurşen bu makarnayı ilk yaptığında ben de daha tadına bakmadan nasıl olur ki acaba demiştim. Şimdi makarna yapacaksam ilk aklıma gelenlerden biri. Hatta en sevdiğim. Uzun zamandır yemiyordum. Çok özlemişim.
Nurşen’e de teşekkürlerimi sunarım.