Yıllar oldu yapmamıştım. Yıllar derken onlarca yılı kastediyorum. Çocukluğumda öğrendiğim ilk tariflerden biriydi. Geçenlerde aklıma düştü. Tam da bu sırada Caddebostan’da Mastiha isimli (CKM’nin karşısında) Sakız Adası’ndan gelen çeşitli sakızlı ürünlerin olduğu bir dükkan açıldığını öğrendim. İlk fırsatta da gittim ve sakız şekerlemesi aldım.

Bu muhallebinin sırrı, içine damla sakızı yerine sakız reçeli ya da sakız şekerlemesi koyuyorum. Benim gibi çok fazla damla sakızından hoşlanmıyorsanız ancak içinde az da olsa aroması olsun istiyorsanız bu şekilde deneyin.

1 lt süt
8 çorba kaşığı şeker
1 tatlı kaşığı damla sakızı şekerlemesi ya da sakız reçeli
4 çorba kaşığı un
2 çorba kaşığı mısır nişastası
25 gr tereyağı

Süt, şeker ve damla sakızı şekerlemesini bir tencereye koyup bir çırpıcı ile kaynaya kadar karıştırdım. Tereyağını ilave ettim. Yan tarafta un ve nişastayı büyük bir kasede karıştırdım ve içine yarım çay bardağı suyu koydum ve topaklanmaması için iyice çırptım. Süt kaynamaya başlayınca 2 kepçe sütten alıp una karıştırdım ve süzerek kaynayan süte ilave ettim. Sonra tahta kaşık ile sürekli karıştırarak kaynayınca altını kapadım. Mikser kabına muhallebeyi alıp orta ayarda 15 dakika çırptım ve servis yapacağım kaplara koydum. Yarım saat beklettikten sonra (iyice soğuması gerekiyor), buzdolabına koyup 3-4 saat soğuttum.