Dün şöyle bir şey aklımdan geçti: ¨Bir yemeğin içinde ne kadar az çeşit malzeme varsa, her biri o kadar önemli oluyor.¨ Bunun üzerine diyebilirim ki ekmek konusunda katedecek çok yolum ve de iyi bir rehbere ihtiyacım var ama bu, deneme yapmama engel değil. Hele de mutfakta hayatımı çok kolaylaştıracağını düşündüğüm KitchenAid‘i yeni aldığım bu günlerde…

42 gr yaş maya
1 su bardağı su (ılık)
1 tatlı kaşığı toz şeker
1 tatlı kaşığı + 500 gr un
1 tatlı kaşığı tuz
2 çorba kaşığı keten tohumu
50 gr ceviz (dövülmüş)

Büyük bir çorba kasesine yaş mayayı koyup üstüne sırasıyla toz şeker, yarım su bardağı ılık su (ılık-sıcak) ve 1 tatlı kaşığı unu serpip bir kapak kapadım. Büyükçe bir bezle kaseyi sardım ve evin sıcak bir noktasına götürüp yaklaşık 20 dakika mayalanmasını bekledim. Maya kabarınca içine yarım bardak su, keten tohumu ve unu ilave edip iyice yoğurdum. En son cevizi katıp iyice karışacak şekilde yoğurmaya devam ettim. Hamuru yuvarlak hale getirdim. Bir yağlı kağıdın üstüne koyup kağıtla birlikte bir tencereye oturttum; kapağını kapatıp yine bir bezle sarıp evin sıcak yerinde yarım saat dinlenmesini bekledim.
Fırını 250 derecede ısıtmaya başladım; boş dökme demir tenceremi de içine koydum. Yarım saat sonra hamur kabarınca fırında ısınmış dökme demir tencereye yağlı kağıt içindeki hamuru koydum. Keskin bir bıçakla ekmeğin üstüne artı şeklinde çizik attım ve en son üzerine az un serpip tencerenin kapağını kapatıp fırına verdim. Tencereyi koyunca fırının ısısını 220 dereceye indirdim. Tencereyi fırından çıkarıp koyarken dikkatli olun, dökme demir olduğu için çok ısınıyor.
30 dakika kapağı kapalı şekilde pişirdikten sonra kapağını açıp 10 dakika üstü kızarana kadar pişirdim. Ekmeği biraz dinlendirdim ve ardından servisini yaptım.

Benim gibi pazar sabahı yapıp güzel bir zeytinyağı, reçel ve peynir ile sunabilirsiniz. Pazar günü sabah sabah evi saran maya kokusu o kadar güzel ki, bu koku en çok bugüne yakışıyor…