Bazen bir yemek yaparsınız ve o kadar lezzetli olur ki, fotoğrafını nasıl çekerseniz çekin lezzetini göstermeniz mümkün olmaz. İşte bu öyle bir yemek oldu…

4 kişilik
7 çorba kaşığı zeytinyağı (4+3)
2 orta boy kuru soğan
400 gr yağsız kıyma
2 çorba kaşığı biber salçası
2 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı kırmızı pulbiber
50 gr tereyağı
3 çorba kaşığı un
1 litre süt
1 çay kaşığı hindistan (muskat) cevizi rendesi
12 adet lazanya
4 dilim cheddar peyniri
150 gr taze kaşar
Kuru soğanları kare şeklinde ince doğradım. Büyük bir tavanın içine 4 kaşık zeytinyağı ve doğradığım kuru soğanları koyup rengi pembeleşene kadar kavurdum. Kıymayı ilave edip arada karıştırarak orta hararetli bir ısıda yaklaşık 10 dakika çevirip sonra salçayı ilave ettim. Ardından tuz, karabiber ve kırmızı biberi de katıp 3-4 dakika daha karıştırırak pişirdim. Ocağın altını kapattım.
Orta büyüklükteki bir tencereyi ocağa koyup altını açtım; tereyağını katıp eriyince 3 kaşık unu rengi değişene kadar sürekli karıştırarak birkaç dakika kavurdum. Bir çırpma teli ile aynı işlemi yaparken yavaş yavaş sütü ilave ettim. Sütü eklerken çırpma işini hızlı yaparsanız topaklanma olmadan bir sos yapmayı başarırsanız. Süt kaynayıp biraz koyulaşıncaya kadar sürekli karıştırmak gerekiyor. Sonra ocağı kapattım.
Fırını 200 derecede açtım; o ısınırken lazanyayı hazırladım. Taze kaşarı rendeledim ve bir kenarda hazır şekilde tuttum.
Dikdörtgen bir fırın kabına 3 çorba kaşığı zeytinyağı koyup bir fırça yardımıyla her yerini yağladım. 3 adet lazanya dilimini yan yana koyup üzerine sostan azar azar lazanyaların üstünü kaplayacak kadar döktüm. Sosu başlarda idareli kullanın çünkü üstüne yeterince sos kalmazsa kuru olacaktır. Her katta sosun dörtte birini kullanmanız gerekiyor. Sosun üstüne biraz taze kaşar rendeleyip ardından daha önce pişirdiğim kıymadan koydum. Her katta kıymanın üçte birini kullanmanız gerekiyor gibi düşünebilirsiniz, çünkü 3 kata kıyma konuluyor. Kıymayı koyduktan sonra üzerine iki dilim cheddarı ortadan bölüp koydum. Tekrar lazanya, sos, taze kaşar, kıyma; sonra tekrar lazanya, sos, taze kaşar, kıymanın hepsini ve cheddar peyniri koyup en üstüne kalan 3 lazanyayı daha koyup kalan sosu döktüm. En son en üste kalan taze kaşarı serptim (kıyma koymadım) ve bunları yaparken arada ısınmış olan fırında yaklaşık 25-30 dakika pişirdim. 10 dakika dinlendirdikten sonra servisini yaptım.