Geçen hafta eve geldim, bir baktım kapımda kocaman bir paket. Kırmızı kırmızı parlıyor. Açtım, içinden çeşit çeşit salça çıktı; Tat Köy salçalarıymış. Bursa yakınlarında kendi tarlalarında yetişen domates ve biberlerle yapıyorlarmış. Tabii böyle olunca dayanamadım, hemen biber salçasını ekmeğin üstüne sürüp tadına baktım. Salça gibi değil öncelikle onu söyleyeyim, taze biber tadında…

Salça deyince aklıma hep geleneksel lezzetler geliyor, ilk sırada da dolma. Özellikle güzel bir biber salçasının dolmanın tadını ne kadar değiştirdiğini bildiğim için hemen bir deneme yapmaya karar verdim.
Bu salça ile anneanne sırlarıyla hazırladığım kuru dolmanın nefis olacağını düşündüm.
Çok severim. Çok da güzel yaparım…

Sır bir: Kıymayı soğan ile iyice yoğurmak.
Sır iki: Yüksek ateşte pişirmek; mümkünse bakır ya da dökme demir tencerede.
Sır üç: Piştikten sonra üstüne naneli tereyağı gezdirmek.
Sır dört: Üstüne yoğurt dökmemek.

4-5 kişilik
350 gr dolmalık kıyma
1 büyük kuru soğan
3 büyük diş sarımsak
Bir tatlı kaşığı tuz
Bir tatlı kaşığı karabiber
2 orta boy domates ya da 5 çorba kaşığı dolu dolu doğranmış domates konservesi
4 çorba kaşığı zeytinyağı
7-8 çorba kaşığı dolmalık pirinç
25-30 adet kuru patlıcan
2 çorba kaşığı biber salçası
2 çorba kaşığı tereyağı
2 tatlı kaşığı nane

Kıyma ve küçük küp küp doğranmış kuru soğanları önce iyice yoğurdum. Sonra ince kıyılmış sarımsakları, tuz ve karabiberi ekledim. Zeytinyağı, doğranmış (kabukları soyulmuş) domatesleri, pirinç ve 1 çorba kaşığı biber salçasını ilave edip karıştırdım. Bu karışımı hazırlarken bir yandan genişçe bir tencerede su kaynatıp kuru patlıcanları (veya kabak ve biberleri, ne varsa) 5 dakika yumuşamalarını sağladım. Süzüp soğumaya bıraktım.
Patlıcanları bir tatlı kaşığı yardımı ile doldurup tencereye dizdim. Orta boy bir tencere kullandım. Büyükçe bir kasenin içine bir kaşık salça koyup üstüne 2 büyük kupa dolusu kaynamış su ilave edip salçayı sulandırdım (suyun dolmalar hizasında olması yeterli) ve tencereye döktüm. Dolmaların üstüne bir kase/tabak ters çevirip koydum, ardından tencerenin kapağını kapadım. Ocağın orta büyüklükteki bölümünde altı açık şekilde yaklaşık 25 dakika pişirdim. 2 çorba kaşığı tereyağını ayrı bir tavada eritip altını kapattım ve 2 tatlı kaşığı nane ilave ettim. Naneli tereyağını dolmaların üzerine döküp 1-2 dakika daha pişirdim. Piştikten sonra 10 dakika dolmaları dinlendirdim ve sonra servisini yaptım.