Bazen bir şey tadıyorum ve o an denenecekler listesine ekliyorum. Bazen yapmam için aradan yıllar geçmesi gerekse bile o mutlu anı sonunda yaşıyorum.

Üç yıl kadar önceydi, Zagreb’in o ünlü oteli Esplanade‘in restoranında yediğim zencefilli creme brulee, işte o günden beri yapmayı düşündüklerim listesinde. 6 ay önce hediye gelen pürmüz ile creme brulee’ye bir adım daha yaklaştım ancak sonra nasıl bir kapta servis edeceğim sorusu ile karşı karşıya kaldım. Klasik iki yanında kulağı olan brulee tabaklarından almak istemedim. Daha önce bu tarifi denemiş ve aynı yollardan geçmiş bir arkadaşım yol gösterdi ve hemen Porland‘ın yolunu tuttum. Tam da istediğim gibi ne az ne çok derin dikdörtgen bir kap buldum.

Bu kadar titizlendim çünkü yılbaşı sofrasının en iddialı seçimlerinden biri olsun istedim. Geçtiğimiz yılbaşı menüsündeki iki tatlıdan biriydi.
İlk denemem olduğu için zencefilliyi sonraki sefere bıraktım.

8-1o kişilik
900 ml krema | 1 adet çubuk vanilya | 10 yumurta sarısı | 3/4 su bardağı + 10 tatlı kaşığı toz şeker

Yumurta sarılarını 3/4 su bardağı toz şekere katıp mikserle çırpmaya başladım. Yumurta çırpılırken kremayı küçük bir tencereye koydum. Altı kısık olarak ısıtırken, çubuk vanilyayı ortadan kesip içini bir bıçak yardımıyla çıkarıp kremaya ilave ettim. Arada karıştırarak yaklaşık 7-8 dakika ısıttım. Kremanın çok ısınmaması gerekiyor. Kremayı sürahi gibi yavaş yavaş boşaltabileceğim bir kaba aldım.
Yumurtaların rengi iyice açılınca (açık sarı-beyaza dönünce) orta ısıdaki kremayı -mayonez yapımındaki gibi- azar azar çırpılan yumurtaya ilave ettim. Krema çok sıcak olursa ya da hızlı şekilde koyarsanız yumurtalar pişebilir, buna özellikle dikkat etmek gerekiyor.
Fırını 165 derecede açtım ve o sırada fırın tepsinin üstüne crème brûlée’yi servis edeceğim kapları dizdim. Kapların çok derin olmaması gerekiyor. Karışımı yaklaşık 10-14 kaba bölüştürdüm ve tepsiye dizdim. Tepsinin içine kapların yarısına gelecek kadar su ilave ettim ve ısınan fırına koyup 25 dakika pişirdim.
Pişen tatlıları tepsiden çıkardım ve oda sıcaklığına geldikten sonra buzdolabına koyup 6 saat kadar orada tuttum.
Servis etmeden hemen önce buzdolabından çıkarıp üzerine bir tatlı kaşığı toz şeker serpip pürmüz ile şekeri karamelize hale getirdim. Yüksek ayarda, hızlı şekilde ve pürmüzü çok da yaklaştırmadan şekeri karamelize etmelisiniz. Crème brûlée’nin altı soğuk üstü sıcak olmalı. Sırada taze zencefillisi var, yakında…