Geçen sene bu zamanlarda İstanbul’da yaşayan bir İtalyan arkadaşıma yemeğe gittiğimde Kabaklı Lazanya ile beraber bu yemeği yapmıştı. Ta o zamandan beri aklımdaydı. Birkaç gün önce kendi yetiştirdiğimiz tombul patlıcanlar gelince hemen denemek istedim.
Tarifini alamadan İtalyan arkadaşım İstanbul’dan taşındığı için iş yine başa düştü…
Çok lezzetli bir yemek oldu; özellikle bu tarifi tam da patlıcanın en güzel olduğu bu zamanda yapmalısınız. Kızartma olmasına rağmen hiç de öyle ağır bir yemek olmadığını ekleyeyim.

3-4 kişilik
5 büyük patlıcan / 3 orta boy domates / 1 orta boy kuru soğan / 2 diş sarımsak / 50 gr parmesan veya eski kaşar / 3 çorba kaşığı zeytinyağı / Tuz-karabiber / 1-2 su bardağı mısırözü yağı
Patlıcanları yıkayıp kuruladım. Domatesleri rendeledim. Kuru soğanı 4’e bölüp ince ince doğradım. Peyniri rendeledim. Sarımsakları küçük küçük doğradım. Mısırözü yağını bir tavaya koyup ısıtmaya başladım. İki patlıcanın kabuklarını şerit şeklinde arada kalacak şekilde uzunlamasına soydum ve sonra yuvarlak olarak kestim. Küçük bir tencereye 3 çorba kaşığı zeytinyağı koyup biraz ısınınca kuru soğanları ekleyip kısık ateşte pişirmeye başladım. O sırada tavaya koyduğum yağ kızdı ve patlıcanları orta-yüksek ateşte kızartmaya başladım. Tenceredeki soğan kızarınca sarımsakları ekledim; 1-2 dakika sonra rendelediğim domatesleri de koydum. En son tuz ve karabiber ekleyip yaklaşık 10 dakika pişirmeye başladım. Kızaran patlıcanları kare bir fırın kabına yan yana dizdim ve biraz tuz serptim. Kaynamakta olan domates sosundan 3-4 çorba kaşığı döktüm. Üzerine bir iki avuç rendelenmiş peynirden serptim. Fırını 200 derecede açtım. 2 patlıcanın da şerit şeklinde kabuklarını arada kalacak şekilde soydum ve kızarttım. Sonra fırın kabına dizdim; yine üstüne biraz tuz, domates sosu ve peynir koydum. Domates sosunun altını kapadım (biraz suyunu çekmesi yeterli). Kalan patlıcanları kızartıp  dizip aynı şekilde tuz, domates sosunu döktüm. En son peyniri de serpip, fırına verdim. 10 dakika pişirdikten sonra sıcak sıcak servisini yaptım.