Geçenlerde bir arkadaşım Uskumruköy (Sarıyer) taraflarında bir arkadaşının çiftliğinde harika bir öğle yemeği yediğini anlattı. Pazı mücverini ilk bu şekilde duymuş oldum. Hatta merak edip soracağımı bildiğinden arkadaşım, birkaç kare de fotoğrafını çekmiş. Görür görmez aklıma düştü tabii pazı mücveri. Hafif bir öğle yemeği olacağını düşünerek kendi zevkime göre yaptım. Hafif, lezzetli bir yemek oldu.
 Bir demet pazı / 1 çay fincanı dolusu rendelenmiş beyaz ya da ezilmiş tulum peyniri / 4 çorba kaşığı yoğurt / 3 yumurta / Tuz / Karabiber / 200 gr kaşar (eski tercihen) peyniri / 2 çorba kaşığı zeytinyağı

Pazıları yıkayıp 2 cm kalınlığında doğradım ve sebze kurutucusuna koyup suyunu iyice süzdüm. Sonra büyükçe bir kaba pazıları alıp üstüne rendelenmiş beyaz peyniri bir tatlı kaşığının yarısı kadar tuz ve karabiber koyup 1-2 dakika yoğurdum. Fırını 180 derece açtım. Bir kasede yumurta ve yoğurdu çırpıp onu da pazının içine katıp yoğurmaya devam ettim. 2-3 dakika yoğurduktan sonra dikdörtgen bir fırın kabını yağlayıp karışımı kalıba döktüm; üstünü kaşıkla düzleştirdim. Pazıyı ısınmış fırına koyup yaklaşık 20 dakika pişirirken, kaşar peynirini rendeledim. 20 dakika sonra pazıyı çıkarıp rendelenmiş kaşar peynirini eşit şekilde üzerine döktüm ve yaklaşık 10 dakika daha pişirdim. Pazıyı yarım saat dinlendirdikten sonra süzme yoğurt ile servisini yaptım.