Kıbrıslılar’ın hellim peyniri ve zeytinli yaptıkları bitta’yı biraz değiştirdim. Zeytin yerine kuru soğan ve domates koydum; hamuru da ekmek fırınından hazır aldım. Bizim mahalledeki fırında öğlen 2’ye kadar ekmek hamuru oluyor. Sizin de mahallenizde fırın varsa, erkenden almanızı ya da önceden saat kaça kadar hamur olduğunu öğrenmenizi öneririm.

Bitta, sabah kahvaltısı ya da akşam 5 çayı için harika oluyor. Geçen hafta patateslisini yaptım; o da çok güzel oldu.

Mutfakta çok başarılı olmadığını düşünen herkesin kolaylıkla yapabileceği bir tarif. İçine benim gibi kendi zevkinize göre başka şeyler de koyabilirsiniz.

6-8 kişilik
2 ekmek hamuru / 1 orta boy kuru soğan / 1 su bardağı kadar 2 mm eninde kesilmiş kuru domates / 125 gr hellim peyniri peyniri / 1 çay bardağı yoğurt / 125 gr margarin ya da tereyağı (yumuşak) /Bir avuç çörek otu – susam – haşhaş karışımı

Kuru soğanı 4’e bölüp ince doğradım. Kuru domatasleri 2 mm eninde şerit şeklinde kestim. Hellim peynirini rendenin büyük tarafıyla rendeledim. Hamuru büyükçe bir yoğurma kabına alıp margarini koyup iyice yoğurdum. Ardından yoğurt, kuru soğan ve domatesleri ekledim ve yoğurmaya devam ettim. 25-30 cm çapında yuvarlak bir tepsinin kenarlarını yağladım ve içine yağlı kağıt kesip koydum (yağlı kağıt, tepsi kenarının yarısına kadar geliyordu. Piştikten sonra kolaylıkla çıkarabilmek için seriyorum). Bu hamuru her tarafı eşit olacak şekilde tepsiye yaydım. Üstüne çörek otu, haşhaş ve susam serptim. Hamuru tepside 20 dakika kadar dinlendirdim (hamur tepside bekleyince kabarıyor ve daha güzel oluyor) ve fırını 200 dereceye ayarladım. Fırın 10 dakikada ısınıyor, sonra tepsiyi fırına koyup yaklaşık 25-30 dakika pişirdim.