Enginar düşkünleri için zeytinyağlısına alternatif bir tarif, enginarla arası çok iyi olmayanlar içinse arabulucu diyebilirim.
Sevgili arkadaşım Tülin’den aldım tarifini.
Yanında bir kaşık yoğurtla harika olduğunu söylemeliyim.

4 kişilik
1 kupa dolusu pirinç (boldo) / 1 orta boy kuru soğan / 6 çorba kaşığı zeytinyağı / 1 adet enginar (soyulmuş hazır) / 1 tatlı kaşığı tuz / 1 küp esmer şeker / 1 çorba kaşığı tereyağı

Pirinci küçük bir tencereye koyup üstüne çıkacak kadar kaynamış su koyup 2 saat kadar dinlendirdim. Sonra pirinçleri bir süzgeçte iyice yıkadım, süzdüm. Kuru soğanları ince kare şeklinde doğradım. Pilav tenceresini ocağa koyup altını açtım. Zeytinyağı biraz ısınınca kuru soğanı ilave edip, soğanlar renk değiştirinceye kadar pişirdim. Enginarları kare şeklinde 2mm kalınlığında doğrayıp onları da ilave ettim. Önce harlı ateşte karıştırarak, sonra altı kısık şekilde enginarlar biraz yumuşayıncaya kadar, yaklaşık 15 dakika pişirdim. Ardından pirinçleri, şekeri ve tuzu tencereye ilave edip, onlar kavrulurken, bir yandan da 1,5 kupa dolusu suyu kaynatmaya başladım. Kaynayan suyu pirinçlere katıp, yaklaşık 15-20 dakika kadar yine önce harlı sonra kısık ateşte pirinçler suyu çekene kadar pişirip ocağı kapattım. Üstüne bir kaşık tereyağı koydum. Tencerenin üstüne bir bez örttüm ve kapağı kapalı şekilde 15 dakika pilavı dinlendirdim. Sonra da afiyetle yedik!