Doyurucu nefis bir kahvaltı. İster sadece çay ya da kahve ile yiyebilirsiniz isterseniz de yanına biraz sucuk kızartıp hafta sonu kahvaltısına dönüştürebilirsiniz. Akdeniz yeşillikleri ile servisini yaparsanız da güzel bir öğle yemeği olacaktır.
Benzer malzemelerle yapılan farklı bir ekmek üstü yumurtalı peynir tarifim daha var, anne tarifi. En sevdiklerimden…

2 kişilik
2 dilim doygun ekmek / 3 yumurta / 3 çorba kaşığı süt / 1 tatlı kaşığı tereyağı / Tuz-karabiber / 2 dilim cheddar (eski kaşar da olabilir) / 3-4 dal taze kekik
Fırının ızgarasını açtım. Yumurtaları bir kaseye kırıp çatalla çırptım. Süt ve biraz tuz-karabiber ilave edip karıştırdım. Küçük bir tavaya tereyağı koyup kızdırdım. Çırptığım yumurtaları tavaya döküp altı kısık şekilde sürekli karıştırarak yaklaşık 5-6 dakika pişirdim (yumurta biraz sulu kalmalı). Doygun ince kesilmiş büyükçe iki dilim ekmeğin üzerine yumurtayı eşit olarak paylaştırdım. Peynirleri de ekmekler ince uzun olduğu için ikiye bölüp yumurtanın üzerine, son olarak da taze kekikleri koyup fırına verdim. Yumurtalı ekmekleri fırının orta bölmesinde peynir eriyene kadar yaklaşık 5-6 dakika pişirdim.

Ben yanına sucuk kızarttım ve güzel bir çay yaptım.
Ekmek, sucuk ve yumurtaları Kadıköy balık pazarındaki Altınoluk’tan aldım.