Pazar günleri Kasımpaşa’da kurulan İnebolu pazarını çok geç keşfettim ancak kısa sürede müdavimlerinden biri olacağım gibi görünüyor. Pazardaki taptaze sebze ve meyveler ve diğer ürünler Kastamonu’nun İnebolu ilçesinden geliyormuş.

Sabah erkenden düşüp yollara gittim. Piyale Paşa Bulvarı’ndan Kasımpaşa’ya girerken solda (Zabıta Müdürlüğü’nün yanında) kuruluyor. Tam yerine mybeautifulcookbook’un Google Maps’inden bakabilirsiniz.

Pazarı  ilk andan çıkışa kadar heyecan içinde ve dikkatle gezdim. Önce tüm tezgahları teker teker dolaştım. Nefis kahvaltılıklar satan bir tezgahla başlıyor; kuşburnu marmelatından kızılcığa, türlü ekşilerden peynirlere, kaymağa, tereyağına ve süzme yoğurda kadar her şey var. Bu tezgahtan tereyağı, süzme yoğurt ve kaymak aldım. Üçü de harika…

Çeşit çeşit mantalar, ceviz yaprağının üstünde pişirilen doygun ekmek (bir hafta bayatlamıyormuş, ince dilimleyip yememi söylediler), köy yumurtası ve tavuğunu (kaz da gördüm) ilk turda alınacaklar olarak aklıma yazıp, ikinci turda gözüme kestirdiğim tezgahlardan aldım.
Kastamonu pazarına gidip sarımsak almadan olmazdı. Taptaze sebzeler (bazılarını ilk defa gördüm), kütür kütür meyveler (elma ve ayvalar göründükleri kadar güzeller) de…
Aldığım ıspanaklara körpe bile diyemiyorum. Yarısı ile salata yapmayı, kalanını da biraz soğanla kavurup üstüne çırpılmış yumurta ile kahvaltılık olarak düşünüyorum.
Taze soğana benzeyen Çiğdem dedikleri bir sebze ile tanıştım; ıspanak gibi yapılıyormuş ve ondan daha güzel oluyormuş.
Mısır unu almayı unuttum, aklımda kaldı.

Havanın soğuk zamanında bu pazarda böyle güzel şeyler varsa, bahar aylarında neler olur düşünemiyorum…

Taze soğana benzeyen Çiğdem dedikleri sebze