Mozzarellalı kabak çiçeği kızartmasını ilk defa  geçtiğimiz bahar Toskana‘da yemiştim. Büyük heyecanla yediğimi hatırlıyorum. Şimdi de aynı heyecanla yaptım. Ana yemek öncesi başlangıç olarak, sıcak sıcak sunulmuştu. Ben de aynı şekilde soğumasına hiç izin vermeden, kızaranları hemen servis ederek sundum.
Bu tarifi denedikten sonra kabak çiçeğinin dolması mı yoksa kızartması mı diye arada kalabilirsiniz.

4 kişilik
2 çay bardağı bira (soda da olur) / 1,5 çay bardağı un / 1 çay kaşığı tuz / 12 adet kabak çiçeği / Her bir kabak çiçeği için 4-5 top mozzarella (kibrit kutusunun yarısı kadar her bir çiçek için – bilye büyüklüğünde mozzarella satılıyor, top dediğim onlar) / Yarım litre sıvı yağ
Bira, un ve tuzu iyice karıştırdım ve hamuru yaklaşık yarım saat buzdolabında beklettim. Sıvı yağı bir tavaya alıp iyice kızdırdım. Kabak çiçeklerini yıkayıp, zarar vermeden kuruladım. İçlerindeki tohumları bir bıçak ile kestim. Her bir çiçeğe 4 top mozzarella koydum. Çiçekleri hamura batırıp kızgın yağda kızarttım. Çok fazla kızartmaya gerek yok. Kızaranları birkaç kat kağıt havlu serdiğim tabağa alıp yağını çektirdim ve hemen servisini yaptım.